İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR !
Haber Detayı
06 Kasım 2020 - Cuma 07:46 Bu haber 7302 kez okundu
 
1. OSB Sivas’ın Lokomotifi
Sivas Valisi Salih Ayhan, 1. Organize Sanayi Bölgesini ziyaret etti. Vali Ayhan, İl Gümrük Müdürlüğünde, Güneş Enerji Santrali (GES) sahasını ve fabrikalarda incelemelerde bulundu.
EKONOMİ Haberi
1. OSB Sivas’ın Lokomotifi

SİVAS Ohaber- Sivas Valisi Salih Ayhan, 1. Organize Sanayi Bölgesindeki yeni hizmet binasında faaliyetine başlayan İl Gümrük Müdürlüğünü ziyaret etti. Gümrük Müdürü İdris Sayımlar’dan bilgi alan Vali Ayhan, devlet imkânları ile yenilenen hizmet binalarının Sivas'a hayırlı olmasını diledi.Burada açıklamalarda bulunan Vali Ayhan, 1. OSB’nin kurumsal altyapısını güçlendirmek için güzel çalışmalar yapıldığını, bu çalışmalardan birisinin de gümrük binası olduğunu söyledi. Geçen yıl yapımına başlanılan binanın bugün itibariyle hizmete girdiğini belirten Vali Ayhan, “20 çalışanla birlikte inşallah, 300 civarında çalışan firmamıza önemli kazanımlar sağlayacaktır. Bu gümrük binası özellikle ihracat boyutu açısından firmalarımızın uluslararası çalışmalarında bazı kolaylıklar sağlayacaktır. İnşallah gittikçe de Sivas'ın 1. OSB’nin ihracat boyutuyla yani hem istihdam hem ihracat boyutuyla burası önemli katma değer oluşturacaktır. Tabi gümrük binasıyla birlikte az önce söylediğim gibi kurumsal altı yapısını güçlendirme de bir de 1 megavatlık GES santralimizi devreye aldık. Orası da önemli anlamda bir yerini takip etme hem de 1. OSB’mizin bazı maliyetlerinde azaltma sağlayacak. İnşallah bunun devamını da sağlayacağız. Onu da hizmete devreye aldık.” dedi. 

“BURADAN KAZANDIĞIMIZ BİRİKİMLE DEMİRAĞ OSB’Yİ KURUYORUZ”

1. OSB’den kazandıkları bilgi ve birikimi Demirağ OSB’ye aktaracaklarını ve buranın da istihdama ciddi katkılar sağlayacağını söyleyen Vali Ayhan şöyle konuştu: “1. OSB’mizi özellikle yenilik takip etme de dış ticaret istihbarat merkezi kurarak da ihracat boyutunu güçlü tutmada daha bilimsel daha kurumsal anlamda bir de dönüşüm sağlama ve prototipleme merkezi kurulumu 1. OSB’mizi geleneksel yöntemden daha da zamana uygun bir yönetim felsefesi oluşturacak. İnovasyon merkezimiz Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleriyle Oran Kalkınma Ajansımızla ortaklaşa yürüttüğümüz bir çalışma. Bunu da yarın inşallah sözleşmesini imzalayarak yaklaşık 5 milyon liralık güzel, özgün, spesifik bir proje. Bu çalışmalar özellikle birinci OSB’mizin daha da alt yapısını güçlendirmek, ufkunu açmak, burada ki firmaları yönlendirmek ve yönetmek ve ürettiği ürünlerin daha rahat pazarlanabilirliğini sağlamaktır. Maksadımız da budur. İnşallah buradan aldığımız güçle bilgi birikimle de Demirağ OSB’yi de inşallah bu minvalde rotasını Sivas’ın istihdamını sağlayacak, üretimine katkı sağlayacak bir OSB yapacağız hep birlikte. Ama burası bizim için önemli bir merkezdir. İnşallah ilerleyen dönemde buranın daha da genişleme bantları oluşturarak da firma sayısını artıracağız.”

1. OSB SİVAS’IN LOKOMOTİFİDİR

İstihdam ve üretim açısından 1. Organize Sanayi Bölgesi’nin Sivas’ın lokomotifi haline geldiğine vurgu yapan Vali Ayhan, “Yine Belediyemiz ve İl Özel İdaremizle ile birlikte yol çalışmaları, kavşak düzenlemeleri, ağaçlandırma çalışmalarını da devam ettiriyoruz. Burası Sivas istihdamının kalbidir, üretiminde kalbidir, Sivas’ın lokomotifidir. Dolayısıyla 1. OSB her haliyle, her türlü desteği hak ediyor. Geçmiş dönemde önemli zorluklarla karşılaşmış bu OSB’miz şimdi daha kurumsal bir bünyeye sahiptir. Yeni hizmete giren binamız da inşallah güzel hizmetler yapabilmeyi nasip etsin diyorum. Arkadaşlarımız da firmalarımızla irtibat kurarak da onları yönlendirerek, yöneterek onların kazanımlarını Sivas’ın istihdamına katkı sağlayacağına ben inanıyorum. Binamız, GES santralimiz, inovasyon merkezimiz, alt yapımız hayırlı uğurlu olsun.” ifadelerini kullandı.

GES, ELEKTRİK ÜRETMEYE BAŞLADI

Vali Salih Ayhan daha sonra, 1. Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından 16 bin metrekare üzerine inşa edilen ve elektrik üretmeye başlayan OSB Güneş Enerjisi Santralinde (GES) incelemelerde bulundu. 3 bin 652 adet mono kristal tipte fotovoltaik panel kullanılan sistem 999 KWE gücünde ve 1.700.000 KWH (saat) yıllık üretim kapasitesine sahip olan merkez hakkında I. OSB Müdürü Emre Torun'dan bilgi aldı. Ohaber

 

Kaynak: Editör: Ohaber
Etiketler: Sivas Valisi Salih Ayhan, 1. OSB, Ekonomi
Yorumlar
Haber Yazılımı