Haber Detayı
14 Ekim 2020 - Çarşamba 07:43 Bu haber 406 kez okundu
 
“Alkollü ürünlerde ÖTV düşürülmeli”
TMMOB Kimya Mühendisleri Odası, 44 kişinin sahte içkiden hayatını kaybetmesi, onlarca kişinin zehirlenmesi nedeniyle bir açıklama yayınlandı.Yapılan açıklamada, “Sahte içki toplumsal bir sorundur. Alkollü içeceklerdeki ÖTV düşürülmeli, denetimler artırılmalıdır” denildi.
EKONOMİ Haberi
“Alkollü ürünlerde ÖTV düşürülmeli”

“Alkollü ürünlerde ÖTV düşürülmeli”

Türkiye'de sahte içki nedeniyle 4 günde 44 kişi hayatını kaybetti. TMMOB Kimya Mühendisleri Odası, 44 kişinin sahte içkiden hayatını kaybetmesi, onlarca kişinin zehirlenmesi nedeniyle bir açıklama yayınlandı. Soruşturmalar kapsamında 7 kişi tutuklandı.Polisin farklı kentlerdeki operasyonları sürerken, çıkan tartışmalara TMMOB Kimya Mühendisleri Odası da dahil oldu.Yapılan açıklamada, “Sahte içki toplumsal bir sorundur. Alkollü içeceklerdeki ÖTV düşürülmeli, denetimler artırılmalıdır” denildi.

"ÜLKE EKONOMİSİNE ZARAR VERİYOR"

Açıklama şunlar kaydedildi:"Ölüme ve nörolojik hasara yol açan içki zehirlenmeleri (etil alkol, metil alkol, izopropil alkol) son on yılda sık yaşanan bir toplumsal sorun haline gelmiştir. Alkollü içeceklerden alınan yüksek ÖTV nedeniyle standart dışı üretim yapılan işletmelerde kullanılan metil alkol sebebiyle onlarca kişi hayatını kaybetmiştir. Salgın döneminde kullanımına sıkça alıştığımız daha çok yüzey temizleyici olarak kullanılan, etil alkol içerikli olanların dışında 8 farklı kimyasal içerikli çeşidi olan dezenfektana aroma karıştırılarak alkollü içki üretilmeye çalışılmıştır. Olayın nedenleri elbette araştırılmalıdır ancak, alkollü içeceklerin üretimi, tüketimi ve fiyatlandırılması ile ilgili mevcut durum ciddi olarak gözden geçirilmelidir. Sahte içki üretimi ve kullanımı ile çevreye ve ülke ekonomisine ciddi olarak zarar verilmektedir. Alkollü içeceklerdeki ÖTV düşürülmeli, alkol satışı ve bulundurulması konusunda denetimler artırılmalıdır."

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Sahte alkol, can kaybı, denetim, tutuklama, ekonomi
Yorumlar
Haber Yazılımı