Haber Detayı
20 Ekim 2020 - Salı 07:22 Bu haber 4327 kez okundu
 
Ecdat yadigârı tarih eser tuvalete döndü!
Kadim bir medeniyet olgusuna sahip Sivas’ta ecdat yadigârı tarih eserlerin korunmasına yeteri kadar önem verilmiyor! Tarihi kent meydanın da yer alan ve yaklaşık 800 yıldır ayakta kalarak adeta zamana meydan okuyan Sivas’ın simgesi Çifte Minareli Medrese, kendini bilmez kişi veya kişilerce tuvalet olarak kullanılıyor. Diğer yandan her hangi bir güvenlik kamerasının bulunmadığı Çifte Minareli Medrese’nin duvarları da adeta yazı tahtasına döndü. Geçmişin izlerinin yaşatılması ve geleceğe taşınması için büyük bir hassasiyet taşıdığı bilinen Sivas Valisi Salih Ayhan’ın konu ile ilgili gerekli incelemeleri başlatarak alınması gereken önlemleri alması bekleniyor.
GÜNDEM Haberi
Ecdat yadigârı tarih eser tuvalete döndü!

 

SİVAS Ohaber-Tarihsel süreç boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olan Sivas, bir çok değerli tarihi eseri bünyesinde barındırıyor. Bunun en bariz yaşandığı mekan ise Tarihi Sivas Meydanı olarak ön plana çıkıyor. Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinden kalan eserlerin yer aldığı ve modern bir açık hava müzesi olan Tarihi Sivas Kent Meydanı, yerli ve yabancı ziyaretçileri adeta büyülüyor. Çevre düzenleme ve kentsel tasarım projeleri ile adından söz ettiren Sivas kent meydanı içerisinde yer alan tarihi eserlerin yeteri kadar korunmuyor olması ise şaşkınlık ve tepkilere neden oluyor. Tarihi kent meydanın da yer alan ve yaklaşık 800 yıldır ayakta kalarak adeta zamana meydan okuyan Çifte Minareli Medrese, kendini bilmez kişi veya kişilerce tuvalet ihtiyaçlarını gidermek için kullanılıyor. Yapıldığı dönemde Vezir Şemseddin Medresesi olarak da bilinen ve İslam Hukuku dersleri okutulan Çifte Minareli Medrese’nin duvarları da adeta yazı tahtasına döndü. Geçmişin izlerinin yaşatılması ve geleceğe taşınması için büyük bir hassasiyet taşıdığı bilinen Sivas Valisi Salih Ayhan’ın konu ile ilgili gerekli incelemeleri başlatarak alınması gereken önlemleri alması bekleniyor.

ÇİFTE MİNARELİ MEDRESE

1243’deki Sivas- Suşehri Köse Dağı’nda Selçuklular ile Moğollar arasında yapılan Köse Dağı Savaşı’ndan sonra, Anadolu ve Sivas’ta Moğol hakimiyetinin sona ermesinin ardından Sivas’ta bulunan İlhanlı Veziri Şemseddin Mehmet Cüveyni tarafından 1271 yılında yaptırılan Çifte Minareli Medrese, halk arasında Dar’ül Hadis olarak da bilinir. Minareler dışındaki medrese bölümünün harap olması nedeniyle 1882 yılında Sivas Valisi Sırrı Paşa tarafından ön cephesi hariç yıkılmıştır. 1886 yılında ana eyvana hastane yaptırılmıştır. Bu yapı daha sonraları Askeri Rüştiye olarak kullanılmıştır. 1914 yılından 1960 yılına kadar da İsmet Paşa ve Numune İlkokulu olarak hizmet vermiştir. 1960 yılından sonra bina Sivas Valisi Mehmet Varinli tarafından yıktırılmış, çevre düzenlemesi yaptırılarak bugünkü halini almıştır. Yapıldığı dönemde Vezir Şemseddin Medresesi olarak da bilinen Çifte Minareli Medrese’de İslam Hukuku dersleri okutulmuştur. Ohaber

Kaynak: Editör: Ohaber
Etiketler: Ecdat, yadigârı, tarih, eser, tuvalete, döndü!,
Yorumlar
Haber Yazılımı