Haber Detayı
13 Temmuz 2020 - Pazartesi 08:00 Bu haber 4625 kez okundu
 
Kişisel çıkar için Allah makam nasip etmesin
Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, yaklaşık 2,5 yıldır görevde olduğunu ve bu süreçte Sivas'ın ve üyelerinin çıkarları için gayret gösterdiğini dile getirerek, "Şahsım adına, kişisel çıkarlarım için ben burada oturuyorsam rabbim bu koltukları bana bir daha nasip etmesin"dedi. Başkan Eken, yaklaşık 4 aydır ilimizde ve ülkemizde etkisin sürdüren Covid-19 pandemi sürecinde oda olarak yaptıkları çalışmalar, ilimizin iş dünyası, ekonomik durumu ve geleceği hakkında Sivas Ortak Akıl Gazetesi'ne önemli ve çarpıcı açıklamalarda bulundu.
EKONOMİ Haberi
Kişisel çıkar için Allah makam nasip etmesin

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, Sivas Ortak Akıl Gazetesi'ne verdiği özel röportajda Covid-19 pandemi sürecinde yaşananları değerlendirdi. Başkan Eken, " Pandemi süreci biliyorsunuz Mart'ın 13'ün de Türkiye'de görülmeye başlandı. bugün itibariyle 4 aylık bir süre geçti. bu arada tabii ki Türkiye değil dünya değişti. Bu Cenab-ı Allah'ın takdiri ile yaşanan bir hastalık vesilesi. Bu salgın hem psikolojik olarak hem ekonomik olarak hem sosyal hayat olarak insanların istediği gibi ölçüye getiremedi. yani ölçü dağıldı, ucu açıldı.TSO olarak ekonomimizin tam böyle zirveye çıkacağı bir dönemde. Mart, Nisan, Mayıs bizim beklentilerimize göre 2020 Haziran Temmuz tam yükseliş dönemiydi. Şuan çok şükür faizler korktuğumuz gibi olmadı. en azından Covid-19'dan önceki dönemde çok yüksek faiz oranları atlattık ülkede. Ama Cumhurbaşkanımızın faiz yüksek faiz oranlarının düşmesine yönelik yaptığı çağrılarına Merkez Bankası'nın da yaptığı en son ki çalışmalarıyla faizler geriledi. Faizler gerileyince tabi devletimiz bu süreçte Allah razı olsun başta Cumhurbaşkanımızdan, Bakanlarımızdan, Türkiye Odalar Birliği Başkanımızdan. Biz Sivas'ta yaşanan bütün hadiseleri Ankara'ya bildirdik. Üyelerimizden ne geldiyse bize. Bunun içerisinde kısa çalışma ödeneğinden tutun da, KGF kredilerimiz olsun, SGK ertelemelerimiz olsun, vergi ertelemeleri olsun hepsi bizim ve diğer illerin oda başkanlarının ilettiği konulardı. Bunu da sağ olsun Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığımız üzerinden Cumhurbaşkanımıza iletme fırsatımız oldu" dedi.

ÇOK SAYIDA TOPLANTI YAPTIK

Başkan Eken, bu süreçte çok sayıda toplantılar yaptıklarını belirterek, "Sayın Bakanlarımızda video konferans sistemi ile çok sayıda toplantı yaptık. Kendi komitelerimizle toplantı yaptık. İstişare Kurulumuz, Kadın Girişimcileri ve Genç Girişimcileri ile toplantılar yaptık. KOBİ üyeleriyle toplantı yaptık ve onlardan aldığımız, sahadan aldığımız bütün eksik bilgileri, yapılması gerekenleri gerekli yerlere bildirdik. Şuan da 4 aylık sürenin bu hale geldiğimizde evet hastalık devam ediyor, salgın devam ediyor. Tedbiri elden bırakmamamız lazım."dedi.

HİZMET SEKTÖRÜNDE CİRO YÜZDE 70 AZALDI

Başkan Eken, işyerlerin içerisinde hemen hemen açılmayan iş yeri kalmadığını belirterek,  "Çok nadir ilimizde değil ama Büyükşehirlerimizde turistik bölgelerde bir kaç eğlence mekanları falan o tür şeyler kaldı. Ama onun dışında hepsi açıldı. Tabi açıldı ama üyelerimizden gelen talepler doğrultusunda şunu gördük. Lokantalar, kafeler işte buna benzer hizmet sektörünün çoğuna salgın nedeniyle tedbirli sosyal mesafeyle yaklaşıldığı, gidildiği için insanlarda bir korku var. Korku olunca da bugün kafeler, lokanta sektörleri bize bağlı olan sektörlerimizin bize getirdiği sıkıntıların en başında işyerlerinin açık olduğu ama cirolarının 3/1'e düştüğünü, bu ciroya düşünce de gideri karşılayamadıklarını belirtiyorlar. Biz bununla ilgili tekrar Bakanlığımızdan talepte bulunmuştuk. Geçenlerde sağ olsun sayın Cumhurbaşkanımız ve Bakanlığımız bir açıklama yaptı.Kısa çalışma ödeneği 1 ay daha uzatıldı ancak biz bunun Eylül ayına kadar uzatılmasını talep ettik.. Halen bugün ben burada Sivas TSO olarak ben diyorum ki, gerekli yazışmalarımı da yapıyoruz Bakanlığımızla bu Eylül'e kadar devam etsin.

300 FİRMAMIZA 15 MİLYON TL KREDİ SAĞLANDI

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, pandemi sürecinde oda üyesi 300 firmaya 15 milyon TL kredi kullandırdıklarını belirterek, "Oodamızın Denizbank ile anlaşmış olduğu Nefes Kredisi vardı odamızın varlıklarını bankaya ipotek ettik. Bunun karşılığında 300 firmaya 15 milyon lira kredi kullandırdık. Üyelerimizin paralarını tekrar üyelerimize banka kredisi ile kullandırmaya vesile olduk. Diğer yandan bu salgın başladığında maske bulunmuyordu, parasıyla bulunmuyordu. Biz oda olarak o kıtlıkta 100 bin maske temin ederek firmalarımıza dağıttık. Sürekli takip ettik, üyelerimizin dertleri sıkıntılarını dinledik. Yardımcı olabildiklerimize anında olduk, olamadıklarımıza dolaylı olarak yardımcı olduk ve Bakanlık nezdinde yardımcı olmaya çalıştık. Bankalarda kredi sıkıntısı yaşayan üyelerimizin sıkıntılarını çözme noktasında bankaların bölge müdürleri tabiri caiz ise adeta kavga ederek kredi almalarını sağladık. zaten bizim odamızın bünyesi içerisinde olması gereken ve yapması gereken işler bunlar zaten. TSO'nun içerisinde faaliyet konusunda bu vardık. 5174 sayılı yasaya üyelerimizin önlerini açmak, haklarını savunmak, memleketin yatırımcının önünü açmak onlara rehberlik etmektir. biz de bu süreçte 4 ayda Allah'a çok şükür kriz, salgın girdiği günden bu güne tüm üyelerimizle ilgili çalışmalarını hızlı bir şekilde yaptık. yapmaya devam ediyoruz"dedi.

MAĞDURİYET BÜYÜK OLUNCA BEKLENTİDE BÜYÜK OLUYOR

Başkan Eken, mağduriyet büyük olunca beklentinin de büyük olduğunu belirterek, "Mesela düğün salonları açıldı ama düğün salonlarının içerisine belli bir mesafeyle misafir alınıyor, halay çekmek, oynamak yasak. Bu alınan tedbirler insanlarımızın sağlığı için. İşletmelerimiz tarafından bakıldığında o işletmenin kirası, vergisi, SGK'sı, banka borcu, kredisi var, bunlar nasıl ödenecek. İşte bizim bunlarla ilgili çözümler bulmamız lazım. Bunlarla ilgili taleplerde bulunmamız lazım. Evet lokanta açık, kafe açık ama cirosu düşük, gideri aynı. Devletimiz eleman çıkartılmasını istemediği için kısa çalışma ödeneği veriyor, işsizlik maaşı veriyor. Bu süreçte Devletimizden Allah razı olsun. Ellerinden geleni fazlasıyla yaptılar, yapıyorlar da. Biz teşekkür etmek zorundayız. Ama tabii ki mağduriyet fazla olunca beklentilerimiz de fazla oluyor dolayısıyla"dedi.

KURUMLARIMIZDA KİRA DESTEĞİ YAYGINLAŞMALI

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası olarak olarak pandemi sürecinde kiracılarından kira almadıklarını dile getiren ve kamu kurumlarına çağrıda bulunan Başkan Eken, "Tabi devletimiz özel mülklerin kiracılarına müdahil olamaz. Adamın malı, mülkü. Fakat kiracısından kendisi kira ücreti almayabilir 1-2 ay. TSO'nun da kiracıları var. Bu yaşanan süreçte kaç ay 1 ay 2 ay sıkıntı yaşadılar, bizde 1-2 ay kira almama yardımı yapacağımızı bildirdik. TSO üyelerimizin yanı sıra kendi arkadaşlarım var onlar da bu yaşanan süreçte kiracılarından kira almayacaklarını söylediler. Ama resmi kurumlarımız da var. Mesela üniversitemizde kiracı arkadaşlarımız var. Okul 3-6 ay kapandı. Eylül'e kadar da kapalı oldu 9 ay. Tamam 1 Temmuz'dan itibaren açıldı doğru ama öğrenci olmayınca, sağlık olmayınca bu arkadaşlar giderlerini nasıl karşılayacaklar. Bu duruma üniversitenin yanı sıra vakıflar da geçerli. En azından özel mülklerde kiracılara bir esneklik yapılamasa da tüm kamu kurumlarındaki kiracılara bir esneklik yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Bazı kurumlarımız esnek davranıyor. Mesela Valiliğimiz, Özel İdaremiz ve Belediyemizin yaptığı yerler oldu. Bunun genele yayılması lazım. TSO olarak Temmuz ayı itibariyle açılan işyerlerimizin beklenti noktasında hazır halde olmadığı ve şuan cirolarıyla giderleri karşılayamadıklarını görüyoruz. ben onlardan gelen talepleri aktarıyorum size"dedi.

SİVAS'TA İHRACATTA ARTIŞ BAŞLADI

Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğunu kaydeden Başkan Eken, "İlimizde  ihracatta artışlar başladı. Almanya ile İngiltere ve Hollanda ile iş yapan firmalarımızın siparişleri durdurulmuştu. Geçen ay itibariyle özellikle tekstil anlamında siparişler tekrar gelmeye başladı. Bunlar güzel haberler. Demek ki, ihracatlar daha da artacak. Sivas'a yeni fabrikalar kurulacağını Valimiz, Belediyemiz ve TSO olarak açıkladık. 1. Organize'de 14-17 tane fabrika yeri tahsis ettik. Bunlar hayata geçtiği zaman 2 bin kişilik yeni bir istihdam sağlanacak. Demirağ Organize dediğimiz yeri oda olarak başından beri savunduğumuz teşvik kapsamında yerinin değişmesi gerektiğini söyledik. Sayın Cumhurbaşkanımız sağ olsun 6. Bölge veya özel teşvik vereceğiz dediği sözün gerçekleşeceğini biliyoruz. O konuda inancımız tamdır. Ama bu süreçte uzadı. Bununla ilgili girişimlerde bulunduk. Önümüzdeki süreçte inşallah Cumhurbaşkanımız ile yüz yüze görüşeceğimiz bir toplantıda kendisine tekrar hatırlatarak, Demirağ Organizenin 6. Bölge teşvik kapsamına alınmasını sağladığımızda şuan alt yapısı devam ediyor. Lojiktik Köy yanında inşaatı başladı 2020 sonu hızlı tren 2021'de inşallah altyapısı bitmiş Lojistik Köy yapılmış, hızlı tren gelmiş bir ilimizde içerisinde ray sistemi geçen buradan malın yüklendiğinde direk limana ulaşacak altyapısı bitmiş bir yerimiz oluyor. Bahsettiğimiz 6. Bölge teşvik kapsamına girdiğimizde Maraş'a, Çorum'a, Erzincan'a, Malatya'ya gitmeyip Urfa'ya gitmeyip yatırımcı bize gelmiş olacak. Kim öncelikle de hemşerilerimiz Türkiye ve dünyada. Artık İstanbul'un boşalması lazım. Tekstil anlamında Sivas gerçekten birinci noktada. Sivas şuan en avantajlı illerden bir tanesi. Ulaşım ve güven anlamında ve şuan da zaten tekstil firmalarımız ilimize patır patır yatırım yapıyorlar"dedi.

YATIRIMCILAR TEŞVİKİN ONAYLANMASINI BEKLİYOR

Başkan Eken, 6 ay önce gerçekleştirdikleri İstanbul ziyaretine değinerek, "Sayın Valimiz, Belediye Başkanımız ve TSO olarak İstanbul'a bir ziyaret gerçekleştirmiştik. 3-4 gün beraber kapı kapı gezdik. Herkesin dediği şuydu; Sivas teşvik kapsamında 6. Bölge'ye alınsın hepimiz yatırımlarımızı Sivas'a yapacağız. Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle 40 bin tane istihdamı sağlayabilmemiz için bizim Demirağ Organize Sanayi Bölgesi'nin teşvik kapsamına bir an önce kararnamenin imzalanması lazım. Bu konuda Cumhurbaşkanımız söz verdiği için hiçbir şekilde gözümüz arkada değil. Tahmine göre 1-2 ay içerisinde bu kararname imzalanacak. Sivas'ta 40-50 bin civarında İŞKUR'a kayıtlı işsizimiz var. Bu insanların bir an önce işe yerleşmeleri için de teşvikin imzalanması lazım. Dışarıdan yeterli yatırımcı gelmediği sürece işsizliğe çareyi çok fazla bulamayız"dedi.

SİVAS İÇİN OMURĞALI BİR ŞEKİLDE BİR ARAYA GELMELİYİZ

"Bu ülke, bu memleket bizim" diyen başkan Eken, "Bunlara sahip çıkacak da bizleriz. El ele kol kola, birbirimizin arkasında durarak düşmanlık ve dedikodu yapmadan düzgünce, omurgalı bir vaziyette mertçe birbirimize sahip çıkacağız. Sivas adına olan bütün menfaatlerde bir yerde bulaşacağız. Sivas'a menfaat sağlamak istemeyen Sivas'a zarar vermek isteyen de kim olursa olsun babamızın oğlu olsa da karşısında dik duracağız. Başka türlü bu krizleri, bu sıkıntıları atlatma şansımız yok"dedi.

KİŞİSEL ÇIKAR İÇİN ALLAH BANA MAKAM NASİP ETMESİN

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak açık ve net olarak konuştuğunu dile getiren Başkan Eken, "Şahsım adına kişisel çıkarlarım için ben burada oturuyorsam rabbim bu koltukları bana bir daha nasip etmesin. Hakkını yemeyeyim başka başkan ya da başkanlarımızın. Ama biz memleket sevdasına çalışmanın kutsal bir görev olduğunu, burayı bizi seçen üyelerimizin bize verdiğini, üyelerimize vermiş olduğumuz bir söz var. Onların haklarını, memleketimizin haklarını savunacağımıza, şahsi çıkarlarımıza yönelik kesinlikle hiçbir iş yapmayacağımıza yönelik hem Allah'a hem de üyelerimize söz verdik. 2,5 yıllık görev hayatımızda da çok şükür bu sözümüzde durmaya çalışıyoruz"dedi.

TEK HEDEFİM SİVAS'TA İŞSİZ BİR KİŞİNİN KALMAMASI

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Başkanı Mustafa Eken, sözlerine hedefini açıklayarak son verdi. Başkan Eken, "Bu memlekette benim tek hedefim var. O da bir tek işsiz kardeşimizin kalmamasıdır. Benim Allah'a vermiş olduğum, üyelerimize vermiş olduğum sözüm bu. Ben mücadelemi Sivas'ta her eve ekmek girecek, kimse işsiz kalmayacak, iş bulmak için kimse kapı kapı dolaşmayacak, iş kolları açacağız, fabrikalar açacağız. Yatırımlar getireceğiz. Ama bunların gelmesi için de desteklerin, teşviklerin öncelikle altyapıların kurulması sağlanacak. Bunun için dilimizi dökeceğiz. Bunlar yapıldıktan sonra da bunların yerleştirmelerini yapacağız. Eğer bunu başarırsak şehirde güzel bir birliktelik var. Bu birlikteliğimizi Ankara'da ki milletvekillerimizle istişarelerimizin hızını artırırsak ötekileştirmeden onun, bunun adamı değil memleketin adamı olarak herkesi görerek ve bizim devlet millet örf ve adet, hak ve hukuk anlayışımızdaki bütün kanun ve unsurları yerine getirirsek hem Allah katında hem üyelerimiz katında hem de memleket katında zaten başarılı oluruz. Bunları yapamıyorsak zaten bir yerde başarısız olacağımız kesindir"diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kişisel, çıkar, için, Allah, makam, nasip, etmesin,
Yorumlar
Haber Yazılımı