Haber Detayı
06 Kasım 2020 - Cuma 07:53 Bu haber 1568 kez okundu
 
Konutta kaçak var!
İzmir depremi çarpıcı acı gerçeği bir kez daha ortaya koydu; Beton ve demir kalitesiz, zemin zayıf. Yaşanan bu durumun ardından gözler, Kuzey Anadolu Fay hattı üzerinde yer alan Sivas’ta ki konutların durumuna çevrildi. Deprem sonrası gelen ihbarlar üzerine harekete geçen muhabirlerimiz, sadece tek bir mahallede inşaat ruhsatına aykırı çok sayıda yapı olduğunu belgeledi.
GÜNDEM Haberi
Konutta kaçak var!

SİVAS Ohaber- İzmir'de meydana gelen 6.9 şiddetinde ki depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 114'e yükseldi. Yaralanan 1035 kişiden 898’i ise taburcu edildi. Uzmanlar, deprem sonrası yaşanan yıkımın sebeplerine ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Alınacak en önemli tedbirin deprem öncesi alınacak tedbir olduğunu ifade eden uzmanlar, yapılması gereken şeyin öncelikle bina yapılırken zemin etüdünün yapılması, zemin mekaniğinin bilinmesi ve projenin buna göre yapılması, kullanılacak beton ve demirin kalitesi olduğunu belirtirken, binaların projesine uygun inşa edilmesinin sağlanması olduğunu dile getirdiler. Uzmanlar, insanları depremlerin değil çürük binalar öldürdüğünün altını çizdiler. Deprem sonrası gazetemize gelen ihbarlar üzerine harekete geçen muhabirlerimiz, sadece tek bir mahallede inşaat ruhsatına aykırı çok sayıda yapı olduğunu belgeledi.

“YAPILAŞMALAR RUHSATA AYKIRI”

Yaşanan son depremin ardından gazetemize iki ayrı ihbar geldi. Alibaba Mahallesi gecekondu önleme bölgesinde çok sayıda ruhsata aykırı imar olduğu iddia edildi. Gelen ihbarlar üzerine yaptığımız araştırmada bahsedilen bölgenin 63-67. sokağında yaklaşık 10 ayrı binanın ruhsata aykırı bir şekilde imar edildiği görüldü. Bazı binalarda ise inşa çalışmaları devam ediyor. Alibaba Mahallesi gecekondu önleme bölgesinde dönemin Belediye Başkanı Mimar Sami Aydın tarafından kaçak yapıların yıkıldığını belirten mahalle sakinleri, “Buralar ruhsatta 2 kat müsaadeli ancak bazı konut sahipleri ya çatıyı yükseltip içerisine kat yerleştiriyor ya da ikinci kattan sonra teras ekliyor. Bu yapılarla ilgili şikayetçiyiz, Belediye’nin kaçak yapılara müdahale etmesini bekliyoruz” dedi.

YÜKSEK YAPILAŞMA ENDİŞE YARATIYOR

Alibaba Mahallesi gecekondu önleme bölgesinde bunlar yaşanırken diğer yandan Sivas’ın çeşitli mahallelerinde inşa edilen yüksek katlı binalar endişe yaratıyor. Bu binalar inşa edilirken Deprem yönetmeliklerinin gerçekten yerine getirip getirmediği, gerekli denetimlerin yapılıp yapılmadığı yaşanan son deprem sonrası akıllarda soru işaretleri olarak takılıyor. Sivas ve ilçelerinin büyük çoğunluğu 1. derece deprem kuşağında yer alırken, Sivas il merkezi ise 3. derece deprem kuşağında bulunuyor.

 

BELEDİYE’NİN MÜDAHALE
ETMESİ BEKLENİYOR

Estetik ve modern bir şehir oluşturmak adına kaçak yapılara yönelik çalışmalarını sürdüren Hilmi Bilgin yönetimindeki Belediye’nin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yayınladığı genelge doğrultusunda İmar Kanunu hükümlerine göre ruhsata aykırı inşa edilen kaçak yapılara müdahale etmesi bekleniyor.

 

Kaynak: Editör: Ohaber
Etiketler: Sivas, Deprem, Kaçak Kat, Konut, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin
Yorumlar
Haber Yazılımı