Haber Detayı
28 Temmuz 2020 - Salı 07:27 Bu haber 901 kez okundu
 
Virüsle mücadele için toplumsal bilinç şart
Vali Salih Ayhan, yaz aylarında gurbetçilerin gelmesi ile koronovirüs vakalarında artış yaşandığını belirterek, “Bir çok vatandaşımız virüs yokmuş gibi davranıyor. Salgın devam ediyor. Virüsle mücadelenin en temel olmazsa olmazı toplumsal bilinç, hem kurumsal hem de bireysel anlamda herkes vazifesini yapacak, denetimlerini yapacağız ve vatandaşlarımızı bilinçlendireceğiz”dedi.
YAŞAM Haberi
Virüsle mücadele için toplumsal bilinç şart

Vali Salih Ayhan, yaklaşık 5 aydır yaşanan Covid-19 pandemi sürecini tüm detayları ile Sivas Ortak Akıl Gazetesi’ne değerlendirdi. Sivas’ta 5 ayda 20 bin kişiye test yapıldığını ve vaka sayısının bine yaklaştığını belirten Vali Ayhan, “Test sayısı bakımından Sivas Türkiye’de en iyi illerden birisi. Şöyle söylemek istiyorum. Bizim bu son zamandaki nüfus hareketliliğimiz de buna yansıdı. Yaklaşık 20 bine yakın kişi test edildi. 20 bine yakın kişinin test edildiği yerde de vaka sayımız toplamda bine yaklaştı. Ama bunlar tabi 17 Mart’tan bugüne kadar olan vaka sayısı. Bu son Temmuz ayında İstanbul’dan yoğun gurbetçi gelmesi veya başka illerden yoğun bir şekilde ilimize misafir gelmesinden dolayı vaka sayılarımız neredeyse iki katına çıktı”dedi.

 

BİN VAKADAN 600’Ü İYİLEŞTİ

Tespit edilen bin vakadan 600 hastanın iyileştiğini dile getiren Vali Ayhan, “Vakalarımız çok ağır seyretmiyor. Vatandaşlarımız birkaç gün görmüş olduğu tedavinin ardından taburcu ediliyor. Bu korkutacak, ürkütecek yada bizi tedirgin edebilecek bir tablo değil. Türkiye’nin diğer illerine kıyasladığımız zaman bu rakam makul bir rakam. 20 bin test, bin vaka yaklaşık yüzde 5 oluyor. Yani her yüz kişiden 5’inde vaka çıkıyor diyebiliriz. Bugüne kadar salgın nedeniyle hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı ise 14’tür. Ölen vatandaşlarımızın yaş ortalaması da 70’tir.Dolayısıyla buradan şu sonuca çıkabiliyoruz.

1-Covid 19 Kronik rahatsızlığı olan, belli bir gurubunda olan vatandaşlarımızı etkiliyor.

2-Sivas gurbetçi sayısı açısından çok hareketli bir il. Bu nedenle yaz aylarında şehrimize çok sayıda dışarıdan gelen misafirlerimiz var. Bu nedenle Temmuz ayındaki vaka artış gerekçesinin nedeni bu.

Örnek vermek gerekirse Zara Güvertaş köyümüz var. Bu köyde sabit yaşayan vatandaş sayımız 38. Bu köyümüze gurbetten gelen vatandaş sayımız ise 250. Bu tabloya bakıldığında köylerimize ve merkezimize çok yoğun bir şekilde gurbetçi geldiğini göstermektedir.

EN ÇOK VAKA SİVAS İL MERKEZİNDE

En çok vaka sayısının ise büyüklüğe göre Sivas il merkezinde olduğunu belirten Vali Ayhan, “Vakalarımızın yaklaşık yüzde 50’si il merkezinde. Bizim vadi olarak tabir ettiğimiz Suşehri, Koyulhisar ve Zara ilçelerimizde vaka sayılarımız fazla. Vaka sayılarımız gurbetçi, Ankara ve İstanbul ile aramızda olan bağlantıdan dolayı artıyor.Hareketliliğin olmadığı bir dönemde çok steril bir ildik. Yönetebilir ve yönlendirilebilir bir nüfusumuz vardı. Dolayısıyla bizim Mart, Nisan ve Mayıs ayları Sivas Covid ile mücadelede Türkiye’nin en başarılı illerinden birisiydi. Maske dağıtım konusunda ilk etapta tam bir disiplin sağlanamadı. Biz bu süreçte özellikle Belediyemiz ile birlikte ciddi bir maske satın alışı gerçekleştirdik ve Halk Eğitim bünyesinde maske yaptırdık. Bu süreçte 2 milyon 144 bin adet maske dağıtımı gerçekleştirdik. Maske dağıtımı gerçekleştirdikten sonrada özellikle 17 Nisan’da şu kararı aldık. Sivas’ımızda maske takmak zorunlu ve yasağa uymayanlar hakkında cezai işlem uygulanacak şeklinde beyanatlarımız oldu. Vatandaşımızın devlete olan saygısı, saygınlığı, kurumlara riayet etme arzusu neticesinde Türkiye’de maske kullanma oranı en yüksek illerden birisi Sivas olmuştur.  Tabii bu kadar yüksek oranda maske dağıttıktan sonrada denetimlerimizi artırdık lakin çok fazla ceza yazmadık. Vatandaşımıza 1,2 ve 3, ikazın ardından cezai işlem uygulamaya çalışıyoruz. Kurallara uyulması noktasında kamunun idari yaptırımı uygulamak için atması gereken adımlardan birisi budur”dedi

281 İHLAL TESPİT EDİLDİ

 Pandemi süresince Sivas’ta 281 yasak ihlali tespit edildiğini dile getiren Vali Ayhan, “Şuana kadar ilimizde 281 ihlal olmuş. 281 vatandaşımıza maske takmamaktan dolayı 252 bin 900 TL para cezası kesildi.Salgının pik yapmasının ardından Ramazan bayramından bir gün önce 4 e kadar düşmüştü. Hatta birkaç gün sonra bu işi sıfırladık, bitti diyebiliyorduk. Bayramdan sonra yavaş yavaş Sivas hareketlendi. Özellikle Temmuz ayında olağanüstü bir yoğunlukta gurbetçi sayısı, düğünler, cenazeler, toplu yemekler ve vesaireler de işin içerisine girmeye başlayınca bir anda vaka sayısı da artmaya başladı. Şuan ilimizde 416 pozitif vaka var. Bunların 152’si evde izlenim, şuan hastanede yatan 257 vatandaşımız var. Yoğun bakımda 3 entübe olan 4 vaka sayımız var. Şuan bizim kapasitimez, sağlık alt yapımız ve üniversitimizin durumuna bakıldığında ürkütü bir tablo olmadığını söyleyebiliriz.Virüsle mücadelenin en temel olmazsa olmazı toplumsal bilinç, hem kurumsal hem de bireysel anlamda herkes vazifesini yapacak, denetimlerini  yapacağız ve vatandaşlarımızı bilinçlendireceğiz.Maske, mesafe ve temizlik hususunda dikkat edeceğiz. Yeni kısıtlamaların gelmemesi için herkesin bu bilinçte olması lazım. Bir araya gelinmemesi gerekiyor, dışarıdan gelen kişinin en 7 gün dışarıya çıkmaması ve maskesini kullanması gerekiyor. Bu bizim telkinlerimizdir.”

VATANDAŞLAR SALGIN YOKMUŞ GİBİ HAREKET EDİYOR

Vali olarak bir çok yere girip çıktığını ifade eden Vali Ayhan, “Birçok vatandaşımızın sanki bir salgın yokmuş gibi hareket ettiğine şahit oluyorum. Hala pandemi ile mücadele devam ediyor. Devletimiz üretim çarklarının dönmesi için sosyal hayatın devam etmesi için çok güzel kararlar aldı. Alınan bu kararlara vatandaşlarımız iyi karşılık verirse toplumsal bir travma yaşamayız. Ciddi sağlık sorunları yaşamayız ve çok ağır tedbirler almak zorunda kalmayız. Toplumsal bir yükümlülüğümüz var herkes kurallara uyacak, devlet yetkililerinin ikazlarına kulak kabartacak, maske kullanımı, sosyal mesafe ve temizliğe önem verecek”diye konuştu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Virüsle, mücadele, için, toplumsal, bilinç, şart,
Yorumlar
Haber Yazılımı