ADI İLE MÜSEMMA “NUMUNE HASTANESİ”

0

Kentlerin ortak aklı, nüfuzlu, yönetim erkini elinde bulunduran birkaç kişinin aklına kurban edilemez, edilmemelidir.

Toplumsal hafızayı ortadan kaldıracak icraatların önünü açmak adına, “bürokratik oligarşiye imkân tanınırsa, bilinmelidir ki keyfiyet hiyerarşisi işlemeye başlar.”

Çağdaş toplumlar ve medeni gelişimini tamamlamış yapılar da kurallar herkes için adil ve eşit işler. Hiç kimse elindeki yetkiyi veya nüfuzunu kullanarak kuralları yok sayamaz.

Demokratik yönetimler de, güçler ayrılığı ilkesi doğrultusunda hareket etmek bir denge unsurudur. Dikkat etmeli, dengeleri dengesizlik lehinde bozmamalıyız.

Şehrimiz de bir gündem var. Aslın da birkaç gündem konusu vardı, fakat onlardan “Hızlı Tren güzergâhı ve Gar’ı ”konusu, Bağdat’tan dönen yanlış hesap misali sonunda yanlıştan dönerek ortak aklın doğru olan kararı verildi.

Şimdiler de Numune Hastanesi binasının yıkılarak yerine “Camii” yapılması konuşuluyor. Muhafazakâr, mütedeyyin toplumlarda “Camii” ile ilgili konuşmak gerçekten hassastır. Söylediklerin dinen, aklen, doğru olsa da manipüle edilmesi söz konusudur. O sebeple bu konular da kişiler, yorum yapmaktan, gerçek fikirlerini söylemekten çekinirler.
Lakin 15 Temmuz hain Fetö terörist darbe girişiminden sonra insanların bu konularda ki görüşleri de değişti. Dini olanla dünyevi olanı, rantiye için dini kullananları sanki biraz daha ayırt eder oldular. Olumlu bir gelişme.
Numune hastanesi konusuna dönelim. O hastane Sivas’a Cumhuriyetin bir eseri olarak adıyla müsemma Türkiye de ilk olarak ve yedi şehire”Numune” olmak babından yapılmış çok önemli, nitelikli, bölgeye hitap etmesi bakımından ehemmiyeti açık bir hizmet yapısıdır.
Pay ı taht Sivas’ımızın, Cumhuriyetin kurucu şehrine layık, bu anlamda ilk tarihsel süreci temsil eden eserlerindendir. Tarihselliği ve kentin kimliğindeki ve toplumun duygusal hafızasındaki bıraktığı izlerin, karakteristiği tartışma götürmeyecek kadar önemlidir.
İşin bilim uzmanları da bu kültürel hafızayı tarihi kimliği için tescil edip, korunması gerekli eserler arasına dâhil etmişler. Vizyon, bu eseri maziden atiye taşımaktır.

1999 da Marmara depreminden sonra yapılan Deprem yönetmeliğine bakarak, risk taşıyor diye yıkmaya karar vermek doğru değildir.
Eğer o bina risk taşıyorsa ki deprem yönetmeliğine göre içinde çalışılan, faaliyet gösterilen Vilayet Binası, Jandarma Binası, PTT binası, Gar ve Dört İşletme binası ve daha da ötesi 1999 dan önce yapılan bütün binaların yönetmelik standartlarına uymadığı için yıkılması gerekir diyor işin uzmanları.
Sayın Cumhurbaşkanı, kendisine halkın ortak aklı olan doğru bilgi verilip, gerçek veriler ile değerlendirdiğin de Hızlı Tren de olduğu gibi bu konuyu da doğru mecrasına yönlendirecektir. Ayrıca Camii Projesi mutlaka yapılacaksa, yıkılan Eski 4 Eylül Stadyumunun ve  “Şehir Parkı “ yapılması için planlanan bu alana yapılması bile daha mantıklı olur.
Zira orası Hızlı Tren Garı’nın da olduğu, muhtemeldir ki çevre illerden yolcuların da gelip kullandığı, hareketli yeni bir şehir merkezi olacağı için çok daha müsait ve hayırlı olur.
Numune Hastanesi tarihi kimliği içinde orada kalmalı, Kültür Sanat alanın da, ister Tıp Müzesi, isterseniz farklı bir müze veya sanat tarihi atölyelerinden oluşan nitelikli bir yapı olarak Cumhuriyetimizin tarihsel mekânlarından birisi olarak geleceğe taşınmalıdır.

Beytül malı korumak her yöneticinin sorumluluğudur.

Ceza Kanununda idam geri dönüşü olmayan bir cezadır. Mahkûmun uğradığı haksızlık sonradan ortaya çıktığın da geri dönüş mümkün olmuyor. Yazık oluyor ve vicdanları sızlatıyor. Yöneticilerin kamu için verdiği kararların da çok detay düşünülüp, aceleye getirmeden ve fayda-maliyet analizleri maddi ve manevi açıdan değerlendirilip öyle kararlar verilmelidir. Yani demem o ki;

Numune Hastanesi konusunda ki verilecek karar toplumsal vicdanları hiçbir zaman rahatsız etmemelidir.

Mesele; şehrin mimari yoğunluğu, teknik analizleri, tarihsel kimliği ve hafızası ile birlikte, maliyet analizleri de iyi düşünülerek değerlendirilmelidir. Devletin ekonomik açıdan kamuda tasarrufu esas aldığı içinde bulunduğumuz hassas dönemde, çok daha iyi hesaplar yaparak karar vermelidir yerel yöneticiler…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin