Apple yaklaşık 250 milyar dolarlık nakit paraya sahip

0

Apple, nakit miktarının yaklaşık 4.5 yıl gibi bir sürede ikiye katlandığını ve şu an 246.09 milyar dolarlık nakdi elinde tuttuğunu açıkladı.
Apple’ın çeşitli ülkelerdeki bankalarda 246.09 milyar dolar nakit parası bulunuyor. Bu rakam ile Apple dünya üzerinde banka veya finans kuruluşu olmadığı halde en çok nakit paraya sahip şirket oldu. Ancak bu paranın yaklaşık yüzde 90’nı yurt dışında bulunuyor.
Apple’ın nakit parası, büyüklük olarak Procter&Gamble (P&G), Bank of America, Chevron ve Walmart gibi dev şirketleri geride bırakıyor. Hatta bunları satın alabilir. Ayrıca şirketin sahip olduğu nakit miktarı Birleşik Krallığın ve Kanada’nın döviz rezervlerinin toplamından daha fazla.

Salesforce yöneticisi Vala Afshar’a göre ise Apple bu nakit parayla ABD basketbol ligi (NBA), Buz Hokeyi Ligi (NFL), ABD Futbolu Ligi (NFL) ve Beyzbol Ligi’nin (MBL) tamamını satın alabilir. Üstüne hala kasasında 94 milyar dolar kalabilir. Diğer yandan Apple’ın nakit parası 148 ülkenin milli gelirini de geçti. Bu paraya en yakın milli gelire sahip ülkeler Finlandiya (239 milyar dolar), Şili (234 milyar dolar) ve Bangladeş (224 milyar dolar) oldu.

Uzmanlara göre Apple bu nakitle, bir Amerikan şirketi satın alarak ya da ABD’de üretim tesisi açarak yatırımda bulunabilir. Apple’ın Foxconn ile birlikte Toshiba’nın bellek bölümünü satın almak ve yüzde 20 ortak olmak istediği söyleniyor. Aynı zamanda Apple’ın Netflix veya Disney’i satın almak istediği iddiaları da ortalıka dolanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin