Atatürk'ün Sivas'tan ayrılışının 98. yılı

0

SİVAS (AA) – Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 1919'da 108 gün kaldığı Sivas'tan ayrılışının 98. yılı dolayısıyla tören düzenlendi.

Kentte faaliyet gösteren bazı dernek ve siyasi partilerin üyeleri, Atatürk Anıtı önünde toplandı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Cumhuriyet Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersi okutmanı Necip Günaydın, grup adına yaptığı açıklamada, 18 Aralık 1919'da Atatürk'ün Sivas'tan ayrılışını anlattı.

Günaydın, Ankara'dan sonra milli mücadeleye en uzun ev sahipliği yapan kentin Sivas olduğuna dikkati çekerek, "Atatürk'ün öncülüğünde Anadolu insanı, Türk milleti her türlü imkansızlık altında büyük İstiklal Savaşı'nı yapmaya karar verdi. Bu karar Sivas'ta alındı ve topyekun direniş kararı alındı. Verilen büyük milli mücadele ve Kurtuluş Savaşı'nda Sivas'ın çok anlamlı rolü ve katkısı söz konusu. Bunu anmak ve kutlamakla yetinmemeliyiz, onlara layık insanlar da olmalıyız." ifadelerini kullandı.

Konuşmanın ardından katılımcılar, Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi önüne kadar yürüdü. Burada Atatürk'ü canlandıran Sivas Belediyesi tiyatro sanatçısı Bülent Olgun, yaveri Serdar Baltan ve Sivas Müftüsü rolündeki Fatih Çiftçi, müze merdivenlerinden halkı selamladı.

Canlandırmada temsili Atatürk, "108 gündür göstermiş olduğunuz misafirperverlikten dolayı Sivas halkına şükranlarımı sunarım. Allah'a ısmarladık efendiler." diyerek o döneme ait bir araca bindi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin