“Bir Sivas Klasiği” Siyasi İrade: “Ben İstersem… Yıkarım! ” Vatandaş: “Ne Olur Yıkma!”

1

SİVAS Ohaber ÖZEL –Şehrin “Fırsat Alanları” neden yok ediliyor. 

Bir süre önce “Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu (Anıtlar Kurulu)” tarafından TESCİL edilerek Sivas’ın tarih ve kültür envanterine kazandırılan “Tarihi Numune Hastanesi,” şimdi de çürük raporu alınarak YIKILMAYA çalışılıyor.

TARİHİ KÜLTÜR VARLIĞI      OLARAK TESCİLLİ NUMUNE HASTANESİ’NİN YIKILMAMASI İÇİN SESLER HER GEÇEN GÜN DAHA FAZLA YÜKSELİYOR.
Tarihi Numune Hastanesi’nin yerine herhangi bir yapılaşmaya izin vermeyelim diyenlerin büyük bir çoğunlukta olmasına rağmen bu konudaki ısrarın sebepleri ve arka planı zihinlerde soru işaretlerinin                                                   oluşmasına neden oluyor.

Sivaslılar bir taraftan asırlık anılarının bulunduğu bu tarihi mekanı kaybetmek istemiyor, diğer taraftan da şehrin ciddi şekilde nefes alabileceği bir sosyal alanın yok edilmesinden rahatsız. Şehirde yaşayanlar ve Danışma Meclisi’nin kahir ekseriyeti bu yıkımı doğru bulmuyor.

İsmet YILDIZ (Hastane Yöneticisi,)-Amigo İhsan YAZARLI (Ziyarette,)-Aşık VEYSEL (Hasta)

O ZAMAN BU YIKIMI KİM YA DA KİMLER İSTİYOR?

*Sivas Valiliği neden tekrar tekrar tarihi binadan karot numuneleri aldırmak suretiyle binanın çürük olduğunu, deprem yönetmeliğine uygun olmadığını tespite çalışıyor?

*Bu yönetmeliğe aykırı diğer (TCDD Hastanesi, PTT Binası, Dört İşletme Binası v.b.) resmi binalar neden hala aktif olarak kullanılıyor, yoksa buralarda yıkılacak mı?

*Tarihi Tren Garı, Tarihi Valilik Binası, Kongre Binası neden yıkılmadı?

*Kolağası Konağı, Subaşı Hanı, Behrampaşa Hanı vb. tarihi yapılar eski ve deprem yönetmeliklerine uygun değildi. Fakat bugün kullanılıyor.

*Restorasyon ve güçlendirerek yaşatma fikri “Tarihi Numune Hastanesi için neden geçerli değil?”

*Anıtlar Kurulu kararlarının siyasi müdahale ile tartışmalı hale getirilmesi kurulun saygınlığına ve güvenilirliğine gölge düşürmüyor mu, emsal teşkil eder mi?

*1924 yılında Cumhuriyetin ilk on yıllık ” MİLLİ SAĞLIK PLANI’NDA” İstanbul, Ankara, Erzurum ve Diyarbakır ile birlikte planlanıp yapılan ve tamamı muhafaza edilirken, Sivas Numune Hastanesi’nin yıkılması doğru mudur?

*Sivil Toplum Kuruluşları Başkanlarının oluşturduğu “Başkanlar Kurulu” yıkılmasın demesine rağmen bu ısrar Sivas’a ne kazandıracak?

*“Kent Konseyi ve Danışma Kurulu” bu yıkımı doğru bulmadığını ve bu fikirden vazgeçilmesini, planlanan caminin yapımına kesinlikle karşı olmadıklarını, fakat doğru bir alanda yapılabileceğine dair (bir üyenin itirazı dışında) görüş beyanına rağmen, dikkate alınmayacaksa bu kurullar ne işe yarıyor?

*Şehre dair bir konuda hem Sivaslılar’ın neredeyse tamamının, hem de STK’lar ve Danışma Kurulu’nun da uygun bulmadığı ve tartışmalı bir alanda yapılacak ibadetin maneviyatına gölge düşürülmüş olmuyor mu?

*Sıkışık binalar ve trafik sorunları ile özellikle merkezi dayanılmaz hale gelen şehrimizde resmi kurumların terk ettiği bu alanlara neden yeni yapılaşmalar suretiyle yük bindiriliyor?

Bütün bu tespitlere rağmen “Tarih Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından TESCİLLİ Eski Numune Hastanesinin yıkılması fikrinin gerçek sahipleri de bilinmemektedir.”

-Numune Hastanesi İnşaatı (Vibratöre dikkat)-

-Şehrin kimliği ve hafızası neden değersizleştiriliyor? 

6 Şubat’ta Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi Ergün Göze Salonunda toplanan Kent Konseyi Danışma Kurulu da gerekçeleri, bilgi ve belgeleriyle bu duruma uygun görüş belirtmedi.

-Hastane Başhekimi Dr. Nevzat ÖZTOP ve eşi Safiye hanım-

Danışma Kurulu’na katılan üyelerden Sanat Tarihçisi ve Çekül Vakfı Sivas Temsilcisi Burhan BİLGET, Mimar Mustafa GÜRLEYÜK, Prof. Dr. Ertan BUYRUK, Sosyolog Ziya SOYBAYRAKTAR, Gazeteci Sirer DOĞAN, Mali Müşavir Bahattin EREN ve Şehir Kültürü Derneği Başkanı Ahat TÜRKMENOĞLU‘nun ciddi hazırlandığı anlaşılan sunumları dikkatlerden kaçmadı. (Bu sunumların detayları ilerleyen zamanlarda Ortak Akıl’da ayrıntılı olarak paylaşılacaktır.)

Sunum yapan tüm danışma kurulu üyeleri Tescilli Eski Numune Hastanesi’nin hem bir kültür ve tarih varlığı olarak hem de Sivaslılar’ın asırlık anılarının olduğu bu tarihi mekanın yıkılmaması gerektiğini gerekçeli olarak anlattılar.

-Alanın Üstten Görünümü-

Kurula bilgi veren danışma kurulu üyesi Mali Müşavir Ali KILIÇ “burada bir cami yapılması düşüncesiyle bir dernek kuruldu. Ben de bu derneğin denetim kurulundayım. Bu fikir siyasi iradenin fikridir” diyerek konuya daha ilginç bir boyut kazandırdı.

-Şehir İmar Planı’nda YEŞİL ALAN olan Tarihi Numune Hastanesi Arazisi-

Siyasi iradenin karşılığının merak edildiği sorulara Ahat TÜRKMENOĞLU yaptığı sunumda: “Ben Sayın Bakanımız İsmet YILMAZ‘a mesajla fikrini sordum, henüz cevap alamadım” şeklinde bir yorum yaptı.

                 Dilek ve Temenniler de söz alan Avukat Naci MUSLU‘ya           -Ahat TÜRKMENOĞLU-        cevaben bir konuşma yapan ilimizde yayın yapan bir                                                          televizyonun da sahibi olan Ahmet HASDEMİR çok sinirli ve keskin görüşleriyle birlikte yaptığı konuşma da “Almanlar’ın yaptığı bu binanın kesinlikle yıkılması lazım” diyerek konuşmasının sonunda televizyonunun çekim yapan kameramanı ve kürsüdeki mikrofunu da alarak toplantıyı terk etti.                                        -Naci MUSLU-

Ahat TÜRKMENOĞLU ve Ömer Faruk ÇINARGİL, özellikle çıkarken Danışma Kurulu’na sarf ettiği sözler nedeniyle Ahmet HASDEMİR‘i salondan çıkmadan önce yüzüne karşı kınadılar.

Yeminli Mali Müşavir Sacit AK “farklı görüşlerin olması bu kurulun doğal özelliğidir, tahammülsüzlük görüş beyanını ve üretimi kısıtlar” dedi.

Danışma Kurulu üyesi Yılmaz SUSAMIŞ “tartışmalı ve kamuya ait alanda rıza olmadan yapılan cami de yapılan ibadet sakıt olur” diyerek adeta vicdanları titretti.

Ömer Faruk ÇINARGİL ise “şehrin sıkışıklığından şikayet edildiği bir ortamda bu ve benzeri alanlara yeni yapılaşmalar yüklememek ve şehrin ihtiyacı olan yeşil alanların, sosyal alanların yok edilmemesi gerektiğini” söyledi.

Kent Konseyi Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Mustafa COŞKUN ise “yapılacak camii yeri ile ilgili faklı alternatifler bulunabileceğini ve bunu Sayın Valimizden rica ettiğini ifade etti.

-Mustafa Coşkun-

Kent Konseyi Başkanı Mimar Serdar İnce, “çok verimli bir toplantı oldu  ve çok istifade ettik. Yapılan bu çalışmaları ilgili yerlere raporlanacaktır ve bir sonraki toplantıya Sayın

Valimiz ve Belediye  Başkanımız da davet edilecektir”dedi.Toplantıyı  kapattığı konuşmasında Ahmet HASDEMİR konusunda ise “bunlar ilk toplantılar, böylesi durumlar olabilir. Fakat olmasa  daha iyi olurdu” diyerek üzüntülerini paylaştı.

Sivas Valisi Davut GÜL üzerinden yürüyen                -Serdar İNCE-    bu  istenmeyen çalışmalara Belediye Başkanı                              Sami AYDIN‘ın da sıcak bakmadığı biliniyor.

-Şehrin çıkarları belirsizliğe mi teslim ediliyor.  Şehri şehir de      -Sirer DOĞAN-         yaşayanların şekillendirmesinin önemine vurgu yapan kesimlerin                                        bu konudaki siyasi etkiden de çok rahatsız olduğu gözleniyor.

   Hükümet Meydanı’nda yapılan tarihi eserleri görünür hale getiren           (haklı ve doğru) düzenlemelerde, kaybolan yeşil dokunun ve             halkın, arazi de yakalanan imkanın  kaybedilmemesi                     fikri gazetemizin görüşüdür. 

    İlçelerden köylerden gelenlerin, gençlerin, kadınların,                  emeklilerin, yaşlıların ve dolayısıyla   şehrin bir miktar nefes   –Bahattin EREN-       alabilecek bu önemli yeri çok iyi değerlendirilmesi gerekir.       

Ayrıca; Eski Numune Hastanesi arazisi 27 Haziran Parkı ile birleştirilmeli, yapılan yeni meydan düzenlemelerine hakim bir sosyal alan şehre kazandırılmalıdır.         

Tarihi Şehir Meydanı’na hakim, içerisinde Tarihi Numune Hastanesi, arkasında yer alan Arkeoloji    Müzesi, Kadın Hapishanesi gibi  önemli eserleri de baskı altına alacak büyük ve gösterişli bir yapılaşma teknik olarak da, estetik olarak da, yasal olarak da doğru değildir.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın detaylı ve sağlıklı bilgilendirilmesi halinde bu itirazlara kayıtsız kalmayacağı da ve bu bilgilendirmenin yapılacağı da konuşuluyor. Ohaber ÖZEL

 

1 Yorum

  1. Hayret etmemek mümkün değil.Hiç bir Tarihi görüntü vermeyen numune Hastahane sinin yıkılmasına tepki verenler Gerçek bir tarihi yapıya sahipTaş bina Dikimevi nin yıkılmasına karşı çıkılmadı.Bu binayı iyi bilen biri olarak korunması gerekiyorsa dikim evi binası korunmalıydı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin