CÜ’den şimdilik “ci” dediler

0

 

SİVAS Ohaber ÖZEL -Cumhuriyet Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Hakan Yekbaş, gazetemize https://ortakakil.com.tr/cude-isler-aile-ici-saadet-merkezli-mi-yapiliyor/ haberimizle  ilgili açıklamalar yaptı.

-Torpil yok, rantçıların rahatsızlığı var

Genel sekreter  Yekbaş, geçen günlerde medyada yer alan torpil iddialarına üniversite personelinin akraba ve eşlerinin işe yerleştirilmesi konusunda herhangi bir torpilin olmadığını söyledi.
Cumhuriyet Üniversitesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Hakan Yekbaş, “rantı kesilenler eski yönetimin elemanları O. D. ve Cumhuriyet Üniversitesi  Vakfı’nın eski yöneticileri gibi isimler, haberi servis eden de O. D. isimli şahıs yalnız bu haber daha önce de yayınlandı tekzip ettik tekzibi yayınlamadılar. Şu anda Sözcü Gazetesi ile mahkemede, bu konu yüzünden davamız devam ediyor” dedi.

Gazetemiz Ortak Akıl’a açıklama yapan Doç. Dr. Hakan Yekbaş ilerleyen günlerde hem çalışmalar hem de bu konularda yeniden açıklamalar yapacaklarını ifade etti.

-Cumhuriyet Üniversitesi’nin iddialarla ilgili açıklaması şöyle:

KAMUOYU DUYURUSU

Dün bir gazetede Üniversitemiz hakkında çıkan ve sosyal medyada kamuoyunu yanlış bilgilendiren haber tamamen Üniversitemizi ve Rektörümüzü karalamaya yöneliktir.

Aynı gazete ve aynı muhabir tarafından daha önce üç kez benzeri haber yapılmış,  Rektörlüğümüzce tekzip kararı aldırmamıza rağmen tekzibi de yayımlamamışlardır. Bu konuda başlattığımız yasal süreç devam etmektedir.

Haberlerde adı geçen personelimizin büyük bir kısmı en az on yıldır üniversitede çalışan insanlardır.

Üniversitemizde yaklaşık beş bin kişi çalışmakta ve ikamet ettikleri ilimiz Sivas da küçük bir ildir. Dolayısıyla kurumumuzda çalışan insanların birbirleri ile akraba olmaları gayet doğal ve bu durumda ilgili kişilerin çalışmalarına engel değildir.

Atama yapılacak kadrolarımız YÖK tarafından ilan edilir, isteyen ve şartı tutan herkes sınavlara müracaat eder, ön değerlendirmeden sonra listeler ilan edilir ve komisyon marifetiyle sınava girenlerden başarılı olanlar atamaya hak kazanır. Yapılan bu işlemler tamamen şeffaf ve hesap verilebilir resmi işlerdir.

Şayet bir kayırma olduğunu iddia edenler var ise bunlar için yargı yolu da açıktır. Herhangi bir şaibe var ise mahkeme kararı ile yapılan sınav iptal edilebilir.

Üniversite yönetimimizin göreve başladığı günden bu güne kadar sınavlarla ilgili herhangi bir olumsuz mahkeme kararı da olmamıştır.

Yapılan haberler tamamen kötü niyetli ve yanlış algı oluşturmaya, Üniversitemiz ve yönetimimizi karalamaya yönelik kasıtlı haberdir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörlüğü

Detaylı açıklamaları da sizinle paylaşacağım

CÜ Genel Sekreteri Hakan YEKBAŞ, “izne ayrılıyorum, izin sonrası merak ettiğiniz tüm konular da sizlerle bilgilerimi paylaşacağım” diyerek Ortak Akıl Gazetesi’ne toplumsal duyarlılıkları ve ilgisi için de teşekkür etti.

Şehrimize karşı sorumluluklarımızla birlikte gazetemiz de objektif ve tutarlı yayıncılık prensiplerimizle birlikte; Sivas için büyük bir katma değere sahip, çok önemli bu eğitim ve öğretim kurumumuzdaki başarıların, başarısızlıkların, adil olan işlerle, adalet içermeyen uygulamaların takipçisi olmaya devam edeceğiz. -Ohaber

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin