Emekli Askeri Başsavcı Necdet Bayraktaroğlu yazılarıyla Ortak Akıl’da

0

Ortak Akıl ailesi olarak aramıza hoşgeldiniz diyoruz…

Yazar, Sivas’ın Gemerek kazasında 1952 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Gemerek’te tamamladı. Ankara Kurtuluş Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Ankara Hukuk Fakültesinde yüksek lisansını tamamladı. Fakülte bitiminde askerlik hizmetine katıldı. Askeri hâkimlik sınavını kazanıp muvazzaf askeri hukukçu oldu. Ankara Synt. 1.Nolu Askeri Mahkeme Hâkimliği, 4.Kor. As. Mahkeme Baş Hâkimliği, 4.Tümen Baş Hakimliği, 5. Kor. Adli Müşavirliği, 3.Ordu Baş  Savcılığı, 1.Ordu As. Mahkeme Hâkimliği, 1.Ordu Synt. Baş Savcılığı görevlerinde sırasıyla bulundu. 1996 yılında emekli olarak serbest avukatlık hizmetine başladı. “NB Hukuk Bürosu” adı altında birçok yerli ve yabancı şirketlere ve seçkin önemli kişilere danışmanlık ve hukuk hizmeti verdi.

Bu esnada birçok vakıf, cemiyet ve derneklerde görevler alıp aktif hizmetler sundu. Yöre ve ülke konulu konferans, seminer ve faaliyetler düzenledi. Çevresindeki insanları birçok organize ve faaliyetlerle buluşturarak, tanışmalarını ve kaynaşma ve dayanışma içinde olmalarını sağladı.

Geçirdiği kalp rahatsızlığı nedeniyle avukatlık görevine de son verdi. Uzun zamandır üzerinde çalıştığı Türk Tarihi araştırma ve derleme çalışmalarına hız verdi.

Orta Asya’dan Viyana’ya kadar uzanan coğrafyada hâkim olan Türk Devletlerinden, tarihe şan veren Han, Hakan ve Sultanların asaleti, adaleti, ideali, inancı, siyaseti ve diplomasi dilini ortaya koyan ve diğer Hükümdar, Kral ve İmparatorlara yazdığı 150 yi aşkın mektupları, beş yılı yakın bir zamanda araştırıp bularak, “Tarihimizdeki Muhteşem Mektuplar” adlı kitabında toplayıp, 2012 yılı Kasım ayında İstanbul Tüyap kitap fuarındaki imza günü ile yayın hayatına kazandırmıştır.

Bu çalışmalarını ayrıca Türk Dünyası Tarih Kültür Dergisi, Türk Yurdu, Töre, Devlet, Düşünce ve Tarih, Bilgi Yurdu, Kültür Çağlayanı, Bilimsel Eksen (Uluslararası Sosyal Bilimler Dergisi), Orhun, Yenises, İpekyolu, Yeni Ufuklar, Türk Boyları, Eğitimin Sesi, Sence, Güncel Sanat, Güncel Edebiyat, Step Tıp, Aliyyül Alâ, İşte Kayseri, Aydın Efe, İşte Kayseri, Gaziantep Life, Niğde Dört Mevsim, Kadıköy Life  gibi dergilerde, Milli Düşünce Merkez, Türk Ocağı Genel Merkez, Kocaeli Aydınlar Ocağı, Tarih Gazete, Kamu Gazete, Kitap Konağı, Medya Pusula, Aydın 24 Haber gibi de internet sitelerinde de makaleler yazarak, yazarlık hayatını sürdürmektedir.

Seyahat etmek, kitap okumak, spor yapmak, müzik dinlemek (Türk Sanat ve Halk Müziği özellikle,) resim ve halı galerilerini gezmek, yakın dost ve akrabaya, fakir, yoksul, hasta, yaşlı ve engellilere ziyaretler ile hatırlar sormak, derdi ve sıkıntı ve sorunları ile ilgilenmek ve sıla-i rahimde bulunmak en büyük özelliklerindendir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin