Ermenistan ikinci vatan arıyorsa başka gezegene baksın, Karabağ’a değil

0

Azerbaycan’lı gazeteci Said Ahmetli’nin haberi:

Azerbaycan Türkçe’siyle gazetemizle paylaşılan bu önemli haberi aynı şekilde yayınlıyoruz.

Agstafa Bölgesel Kültür Bölümünde “Ermenistan Karabağ’da hiç bir tarihi mirasa sahip değil” başlıklı konferans düzenlendi
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nicol Pashina’nın katılımıyla Dağlık Karabağ üzerindeki Ermeni-Azerbaycan çatışması üzerine panel tartışması Agstafa Bölgesel Kültür Bölümü’ndeki konferansta tartışıldı.
Agstafa bölgesindeki Haydar Aliyev Merkezi’nin konferans odasında kültür işçilerinin katıldığı etkinliğin açılışını gerçekleştiren Agstafa Bölgesel Kültür Dairesi başkanı Vugar Gadirov, siyasi gündemin ana tartışmasının Münih Güvenlik Konferansındakı Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ çatışması konulu panel tartışması olduğunu söyledi. Dünya medyasının yakından takip etdiği panel, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in Ermenistan Başbakanı’na tarih ve siyaseti dersi aktarmasıyla hatırlandı. Paşinyan bir kez daha çarpıtılmış tarihsel gerçekler, zayıf İngilizce ve zayıf politik analiz ve argümanlar ile kendini çıkmaza soktu. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Pashiniana tartışma sırasında itiraz etti: “Ermeni halkının kendi vatanı var. Benim tavsiyem, Azerbaycan’da değil, Ermenistanın ikinci kez kendi kaderini tayin etmesi için gezegende başka bir yer bulması.”
“Ermeniler işgal altındaki topraklarımızdaki tüm Azerbaycan’lılara karşı etnik temizleme yaptılar. İşgal altındaki topraklardaki kültürel mirasımızı yok ettiler. Dağlık Karabağ’da Ermenistan’ın tarihi bir mirası yoktur. Tüm Ermeni liderler statükoyu farklı şekillerde tutmaya çalıştı. Azerbaycan göçkünleri kendi topraklarına dönmelidir. İşgal altındaki bölgelerdeki silahlı kuvvetlerin% 80’inden fazlası Ermeni askeridir. Bu toprakları sonsuza dek tutabileceklerine inanıyorlar. Asla!”
Konuşmacı ayrıca en ilginç gerçeklerden birinin Paşinyan’ın tartışma sırasında öfkesini kaybettiğini vurguladı. “Kafkasya Bürosu Karabağ’ın Azerbaycan olduğuna karar verdikten” sonra, medya “Üzgünüm, Ermenistan” ifadesini sarkazmla karşıladı.
Münih Güvenlik Konferansı’ndaki Ermeni-Azerbaycan Dağlık Karabağ çatışması hakkındaki panel tartışmalarıyla, Dağlık Karabağ’ın Azerbaycan ülkesi olduğu ve sonsuza dek Azerbaycan toprakları olarak kalacağı bir kez daha dünyaya duyuruldu.
Agstafa Bölgesel Kültür Dairesi Gazakh ilçesi temsilcisi Valeh Valiyev, basın sekreteri Khayal Nagiyev, Gazakh bölgesinin Haydar Aliyev Merkezi direktörü Ceyhune Huseynova, Agstafa ilçesi Haydar Aliyev Merkezi direktörü Leman Calilova, MIHI Gazakh bölgesi başkanı İsgender Kurbanov ve diğerleri söyledi ki, Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Münih’te sadece galibiyyet kazanmakla kalmadı, aynı zamanda dünyaya Azerbaycan halkının İlham Aliyev’i ve politikalarını desteklediğini ve ülkenin oybirliğiyle destek ve dayanışmaya sahip olduğunu gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin