Fransa’nın yeni cumhurbaşkanı Macron göreve başladı

0

Fransa’nın yeni seçilen cumhurbaşkanı Emmanuel Macron dün resmen göreve başlarken, ülkesine Avrupa’daki eski itibarını kazandırma ve toplumdaki bölünmeleri giderme sözü verdi.

Avrupa entegrasyonu yanlısı 39 yaşındaki eski yatırım bankacısı Macron, aşırı sağcı lider Marine Le Pen’i yenerek 7 Mayıs’ta kazandığı zaferi ve üç yıl öncesinden başlayan hızlı siyasi yükselişini Elysee Sarayı’nda yapılan resmi bir törenle gerçekleştirdi.

Macron’un görevi aldıktan sonraki ilk vaadi, Fransa’ya dünya sahnesindeki eski yerini yeniden kazandırmak, ulusun kendine güvenini güçlendirmek ve çekişmeli geçen seçim kampanyasının yol açtığı bölünmeleri gidermek oldu.

”BEKLENTİLERİN YÜKSEK OLDUĞUNU BİLİYORUM…”

Macron, “Toplumumuzdaki bölünme ve çatlakların giderilmesi gerekiyor. Fransızların benden beklentilerinin yüksek olduğunu biliyorum. Beni, Fransa’nın yüksek çıkarlarını savunmaktan ve Fransız halkını barıştırmak için çalışmaktan hiçbir şey alıkoyamaz” dedi. Macron’un Le Pen’e karşı belirgin bir zafer kazanmış olmasına rağmen Fransız seçmeninin yarısına yakını seçimin birinci turunda Macron’un politikalarıyla uyuşmayan görüşler taşıyan adayları tercih etmişti.

Pek çok Fransız, imalat sanayindeki istihdamın başka ülkelere kaymasına yol açan küreselleşmeden zarar gördüklerini ve göçler ile dünyadaki hızlı gelişmelerin Fransız kimliğini zedelediğini düşünüyor.

Macron’un bugün başbakanını ataması bekleniyor. Yeni başbakan işsizliği azaltacak ve ekonomik büyümeyi canlandırarak liberalleştirici reformları uygulayacak kişi olacak.

Haziran ayında yapılacak genel seçimlerinde Macron’un hedefi, bir yıl önce başlattığı ancak hiç milletvekili olmayan “Cumhuriyet İleri” adlı siyasi hareketinin adaylarına parlamentoda çoğunluk sağlamak olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin