Gazeteci-Yazar Nigar ÖGEDAY’dan çarpıcı bir araştırma: “İRAN OLAYLARI” analizi

0

İZMİR OhaberGazeteci-Yazar, Siyaset Bilimci Nigar Ögeday’ın gazetemize özel yaptığı “İran Olayları” konulu tespitleri aynen yayınlıyoruz.

Bu konuda başka yerlerde bulamayacağınızı düşündüğümüz ve içerik bakımından en yalın ve en doğru bilgileri Ortak Akıl Gazetesi için paylaşan Nigar ÖGEDAY hanımefendiye teşekkürlerimizle…

Bölgede İran sendromu
İran’da  yaklaşık üç milyon insan evleri olmadığı için sokaklarda yaşamaktadır. Bunların yarıya yakını ise maalesef çocuk. Ülke nüfusunun kırkbeş milyonu yoksulluk sınırı altında yaşamlarını sürdürmektedir.
Sağlık güvencesiyle ilgili durum berbat.  En düşük özel sağlık sigortası primleri bile ödenemeyecek kadar yüksek.
Asgari ücretle çalışanların tek maaş ile yaşaması mümkün değil o nedenle ailecek üç veya dört işte çalışılması gerekir.
Ülkede uyuşturucu kullanımı her yıl katlanarak artmaya devam etmektedir. Bu konudaki son tesbitler, 2015 yılında uyuşturucu kullanımından ölen sayısı elli bin olarak açıklanmıştır. Devletin en önemli sağlık sorunu olarak bu madde bağımlılığındaki artış gösterilmektedir.
Sokakların güvenliği alınan tedbirlere rağmen tam anlamıyla sağlanamıyor. ‘Hastalık Kontrolü ve Engelleme Merkezi’nin vermiş olduğu bilgilere göre, 2004 ve 2013 yılları arasında 316 bin 545 insan silah şiddeti sonucu ülke sınırları içerisinde hayatını kaybetti.
Dünyada tecavüz suçunun en fazla görüldüğü ülke konumunda. Ülkede son bir yılda 90185 kişi tecavüz vakası yaşanmış. Tecavüzle Mücadele Merkezi’nin istatistiklerine göre ülkede dakikada 1.3 tecavüz hadisesi yaşanıyor. Ülkede günde 1.900 ve yılda 683.000 kadına tecavüz ediliyor.
Tecavüze uğrayanların yüzde 62’si 18 yaşından, bunun yüzde 29’u ise 11 yaşından küçük. Tecavüz edilenlerin yüzde 22’si ise erkek çocuklar.
Ve nihayet en önemli sorun olan  “etnik ayrımcılık, özellikle elli milyona yakın Türk’e olan ayrımcı tavır.”
Bütün bunlar varken sağır numarası yapan  ABD ve İsrail zaman kaybeder mi? Küçük bir çocukta bilir ki, küçük çaplı bir girişim İran’ı yerinden oynatır.
Son olarak şunu söyleyebilirim ki İran’ın kaderi Azerbaycan’ın güneyine bağlıdır. Oranın insanları harekete geçerse İran yıkılır ve dağılır. Şayet bu aralar duruşunu bozmazsa İran’da ABD ve İsrail’in düşündükleri zor gerçekleşir.
Bu İran’da olan olayların sosyal problemlerden meydana gelen tarafı. Dolayısıyla bütün bunları İran yetkilileride  kabul etti.
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkede günlerdir devam eden protesto gösterilerine neden olan ekonomik krizi çözme sözü verdi.
Tüm bu söylediklerimiz  olayın bir tarafı. Ama olayın farklı bir tarafı da var ki bu da Türkiye ve Türkler üzerinde oynanan üçlü oyundur. İleride yazacağımız yazılarımızı da üçlü oyun üzerinde oynanan oyunlar üzerinden yazacağız.
Sadece bu söylediklerimizden  Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir netice çıkarmalıdır. Unutmamalıyız ki sosyal problemleri olan ülkelerde yabancı güçler çok kolay oyun başlatıp istediklerini yapabiliyorlar. -Ohaber

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin