GERMEYİN TOPLUMU

0

Demokrasi denilen ve şu an geçerliliği en çok kabul gören yönetim modelinin temel prensibi, farklı görüşleri bir zeminde uzlaştırması ve yönetime dâhil etmesidir. Eğer demokrasiye inanılıyorsa bu kural her yerde ve her şartta meşruiyet kazanmış unsurların kabulü olması gerekir.

Güçler ayrılığı ilkesini de temel alan demokrasiyi, her ülke kendi şartlarında yorumluyor ve uyguluyor. Teorik olarak prensipler bir çerçevede oluşturulmuş olsa da uygulamada ki farklar demokrasiyi değiştiriyor.

Ülkemizde de herkes demokrasiyi savunuyor. Bütün politik unsurların iki sözünden biri demokrasiye uymak. Çağrıların tamamın da esas, demokratik kurallara riayettir. Ancak uygulamaya gelince işler biraz değişiyor.

Siyasette amaç ülke yönetiminde uzlaşmayı esas alarak vatandaşların refahını sağlamak üzere devlet yönetimine talip olmak ise- ki görünen o, uygulamada yaşanan görüntü ayrıştırarak, çatışarak ve insanlarda öfke biriktirerek politik ikbal sağlamak.

Yerel seçimlerin seyri hakikaten toplumsal yaralara sebep olacak cinsten. Siyasetin aktörleri kendi seçmen kitlesini dinamik tutma adına “Zillet,” “İllet,” “Millet,” “Cumhur” gibi tanımlar ile karşılıklı bir meydan muharebesine girecekler?

Bunlar yanlış tavırlar. Bu tutum doğru değil. Taban da insanlar bir birlerine karşı nefret yüklüyor. Bu nefretin sonu toplumsal olarak çok kötü sonuçlar doğurur. Hain emelleri olan provokatörler için manipüle edilecek ve kitlesel hareketlere zemin hazırlayacak bir durumun olgunlaşmasıdır.

Demokrasi kültüründe bütün partiler bir biriyle birlikte siyaset yapabilir. Geçmişte bunun örneklerini gördük. Seksen öncesinde ve sonrasında hiç bir araya gelmesi mümkün görünmeyen partiler koalisyon kurdular.

Kötü mü oldu? Hayır. Doğrusu bu. Medeni hayatın gereğidir. Hiçbir insanın, hiçbir grubun kendinden farklı insan ve gruplarla uzlaşmaması için bir neden yok. Amaç uzlaşmak olursa müşterek mutlaka bulunur.

Şimdilerde yerel seçimin politik argümanı, İttifakların HDP ile ortak olup olmaması. HDP sanki gayri yasal bir parti! HDP ile ittifak yapanlar hain! Eee muhteremler bu parti TBMM’de temsil ediliyor mu? Evet. Devlet seçim yardımı yapıyor mu? Evet. O halde bu yaptıklarınız inandırıcı değil.

HDP, bölücü örgütlerin meclisteki temsilciliğini yapıyor. Doğru. Ee kardeşim sormazlar mı çözüm sürecinde bu parti ile sıcak ilişkiler kurarak sempatik gösteren ve muhatap alarak meşruiyet kazandıran siz değil miydiniz?

Haa o durum dünde kaldı biz şimdiye bakalım diyorsanız, kuşkunuz olmasın ki yarın kimin kiminle bir araya gelip gelmeyeceğinin garantisi yok? Demokrasi uzlaşma ve uzlaştırma yönetimidir. Korkutmayın insanları. Bırakın insanlar kendi iradeleriyle karar versin ve seçimlerini yapsınlar.

Zira Halkın hoşgörüsü sizin bunca tahrikine rağmen, tabanda kavgaya engel oluyor. Daha dürüst, daha ahlaklı ve seviyeli olun lütfen. Ülkenin normalleşmeye ihtiyacı var. Çarşı, Pazar zaten insanların moralini yeteri kadar bozuyor ve strese neden oluyor. Kovana çomak sokmaktan vazgeçin!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin