Hala insan ile maymunlar arasında ki kayıp halka bulunamadı

0

Ortalama kayıp kişinin soruşturması birkaç hayati gerçekle başlar. Araştırmacılar kayıp partinin en son nerede ve ne zaman görüldüğünü sıklıkla biliyorlardı. Onlara kayıp kişinin neye benzediğini anlatan fotoğraflara sahip olabilirler ve genelde bu yüze koyacak bir isme sahipler.

Şimdi, bu bilgilerin hiçbiri ile benzer bir soruşturma başlatmayı düşünün.

Yaklaşık 150 yıl önce, Charles Darwin evrim teorisini doğal seleksiyon yoluyla yayınladığında, bilim adamları, insanların – tüm sofistike davranışlarımız için – diğer tüm hayvanlarla aynı soy ağacına ait olduğunu kabul etmeye başladı.

Bu fikir kaçınılmaz iki sonuca yol açtı. İlk olarak, bizim türümüz tek bir çocuk değildir. Doğal dünyada bir yerde, insana diğerlerinden daha yakından alakalı en az bir tür hayvan var – biyologlar insanlığın “kardeş türünü” söylemeye gelecekler.

İkincisi, ve önemlisi, türümüzün uzun süredir kayıp bir ebeveyni var. İnsanlığın bir veya daha fazla kızkardeşi varsa, bu kardeşlerin tarih öncesi bir noktada aynı ana tıbbı paylaşmış olmaları gerektiği anlamına gelir. Evrimci biyologlar, bu türe “son ortak ata” (LCA) derler. Çoğu kişi onu bilimsel olmayan bir adla bilir: “eksik bağlantı”.

Bilim adamları on yıllardır LCA’nın izini sürüyor ve hala bulamadılar. Ancak çoğu, avı çok daha kolaylaştırmak için yeterli bilgiyi kurduklarından emindir. LCA’nın nerede ve ne zaman yaşadığını kabaca bildiklerini düşünüyorlar. Nasıl ve nasıl davrandıklarına dair makul bir fikri bile var.

Darwin’in evrim fikrini doğal seleksiyon yoluyla resmeden önce bile, insanların primat olduğu açıktı – daha önceki bilim adamları bu kategorizasyonun evrimsel sonuçları olmadığını düşünse de.

Maymunlar genel olarak insanlık yolunda evrimsel aşamalı yayınları temsil ediyordu

Darwin’in kendisi başlangıçta insanın evrimine doğrudan gönülsüz davranıyordu. Ünlülerin Kökeni Üzerine Ünlü Kitabında konu hakkında pek bahsetmedi .

Darwin’in meslektaşı olan Thomas Henry Huxley, belki de insanlığın köklerini, mantıklı evrimsel düşünce kullanarak tanımlamaya çalışan ilk kişi idi. Onun 1863 kitap olarak Nature İnsanın Place olarak Kanıt , Huxley o “olduğunu söyledi oldukça belli anatomik insanlar goriller ve şempanzeler en çok benzeyen olduğu, konuşma,”. Huxley hangisinin hangisi olduğundan emin olmasa da, bu ikisinden biri insanlığın kız kardeşi türü olmalı.

Huxley’in fikirleri 19. ve 20. yüzyılın başlarındaki evrim biyologları üzerinde önemli bir etkiye sahipti. Çoğu, şempanzelerin veya gorillerin – hatta her ikisi de – kardeşlerimiz olduğu fikrini hevesle kabul etti. Ama daha da ileri gittiler. Bu biyologlara göre, maymunlar, genel olarak insanlık yolundaki evrimsel evreleme görevlerini temsil ediyordu .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin