Hükümet karşıtı protestocular direnişe başladı.

0

Ankara – Yanukoviç, ulusa sesleniş konuşmasında, düzenin sağlanması ve barışçıl vatandaşların haklarının korunması için Ukrayna yasalarının izin verdiği tüm hakların kullanılarak gereken her şeyin yapılacağını belirtti.

Göstericilere seslenen Yanukoviç, “Sizi şiddete yönlendirenin arkasından gitmeyin. Sizi şiddete çağıran, devlet ile halkın arasını açmaya çalışan insanların arkasından gitmemeye çağırıyorum. İktidara gelmek için kan dökülmesini göze alarak mücadele edenlerin kışkırttığı olayların durdurulması için verilen mücadeleyi desteklediğinizi ve beni duyduğunuzdan eminim” dedi.

Öte yandan, 19 Ocak’taki Halk Meclisi mitinginden sonra başlayan olaylar ise Gruşevskogo Caddesi’nde devam ediyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, dün Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterini siyasi krizden çıkılması için çalışma grubu kurulması için görevlendirmişti.

Pro-Avrupa entegrasyon protestocuları, 19 Ocak 2014’te yanmış bir otobüste bağlı bir ipi çekti. Protestocular Pazar günü Kiev’de sopalarla ayaklanma polisine saldırdı ve 100.000 kadar Ukraynalı yığın halinde parlamento yollarını tıkayan bir otobüsü devirmeye çalıştı. Hükümet karşıtı gösterileri ortadan kaldırmaya yönelik süpürme yasalarına karşı çıkarak. REUTERS / Gleb Garanich

Ukrayna Parlamentosunda 16 Ocak’ta yapılan oylamada, gösterilerde maske ve kask kullanılmasını yasaklayan ve parlamenterlerin dokunulmazlıklarını kısıtlayan düzenlemenin de bulunduğu 10 yasa değişikliği kabul edilmiş, değişiklikler bir gün sonra Devlet Başkanı tarafından onaylanmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin