İHTARNAME

0

Benim Sivas’tan yakın olarak bildiğim ve yaklaşık olarak 6 aydır bu ilde faaliyet gösteren “Ekrem Coşkun Döner,” Türkiye genelindeki  “150 şubesiyle” tüketiciye yüzde yüz hilesiz, yaprak et döneri; 55-60 gr. 6 lira, 95-100 gr. 8 lira, 115-120 gr. 10 lira, 1 kg. yaprak et döneri ise “80 lira” gibi uygun bir fiyatla sunan bir hizmet kuruluşu…

Bu işyeriyle, aralarında oda başkanının da bulunduğu bir kısım aynı işi yapan meslek erbabı “fiyatları neden düşürdün” diyerek uğraşıyorlar… Günün konusu bu!.

ÖNCE;

“3 ay bile dayanamazlar, kiralarını bile ödeyemez bırakıp giderler” diyorlar.

SONRA;

“Bu fiyata et döner verilemez, zarar eder” demelerine rağmen, kelime oyunları ile de olsa 5-6-9-10 liralık fiyatları camlarına kocaman kocaman yazıyorlar, bilboardlarda da reklam veriyorlar.

DAHA SONRA;

Tarım, Belediye, Çevre İl müdürlüklerine şikayet üstüne şikayet (tabi bu kurumların denetçileri tebrik ve teşekkürle ayrılıyorlar bahse konu işyerinden…)                  Tv.’ler de “bu kadar kaliteli ve lezzetli bir ürün nasıl çok uygun fiyatlarla tüketiciye sunulabilir” anlamında ısmarlama programlar yapıyorlar, bir türlü rüzgarı tersine döndüremiyorlar…

ŞİMDİ DE;

Bu kadar belaltı vuruş, karalama kampanyaları yetmemiş, ilgi azalmamış, aksine artmış olacak ki;                                                                                    Kendilerini yenilemek, Temiz ve hijyenik işyerleri, Müşteri memnuniyeti, Kaliteli ürünler hazırlamak, Kanaatkar fiyat politikaları oluşturmak yerine İLGİNÇ bir metot devreye sokmuşlar. Ne mi yapmışlar?

SIKI DURUN!!!

Sivas’taki işletmeciye çekmişler bir

“İ H T A R N A M E…”

Hem de Lokantacılar Odası Başkanı imzasıyla. Evlere şenlik bir üslupla… Sözde üyeler sıkıştırıyorlarmış. Kendi işleriyle de hiç alakası yokmuş…

Adeta;

Halka kaliteli, lezzetli, 1. sınıf yaprak döneri nasıl bu kadar uygun fiyata verirsiniz dercesine…

“Bu ihtira uymazsanız mahkemeler önünde hesaplaşacağımızı “ihtaren” bildiririz.”

YANLIŞ ANLAMADINIZ! Aynen böyle işte… Şaka gibi değil mi?

Sivas’lı kardeşim;

Yani bu döner kalitesine asla erişemeyen kıymadan yapılan dönerleri, bir kaç istisnası hariç, “porsiyon, dürüm, paket, tabak” gibi gramı dirhemi belli olmayan satış taktikleriyle (!) yıllarca millete özensiz, temizlik, hijyen, lezzet kaygısı taşımadan, kirli pasaklı elleriyle hazırladıkları etleri, müşterilerine kaba saba davranışlarıyla, 18-20-22-25-30 liradan yedirmediler mi? Şimdi bu düzen bozulmasın, millet bozulsun diyorlar adeta… Şaşırtıcı değil mi!.

Ben de diyorum ki;

VAROLASIN “Ekrem Coşkun Döner”

HELAL OLSUN SANA yaptığı ürüne kendi ismini koyup, “ben ürettiğim bu dönerin arkasındayım” diyerek aralarında dar gelirlilerin de bulunduğu milyonları gerçek döner lezzetiyle buluşturan Ekrem Coşkun!.

HELAL OLSUN;

Yatırımdan korkulan bir dönemde işadamlarına, sanayicilere yürek verdiniz, cesaret verdiniz. Binlerce kişiye iş ve istihdam sağladınız. Yüzlerce iş adamına kazanç kapısı oldunuz.

Milyonları;

TEMİZ, KALİTELİ, SAĞLIKLI VE LEZZETLİ ÜRÜNLERLE,

EN İYİSİNİ, EN UYGUN FİYATA, HEM DE BU ZAMANDA,

Fırsatçıların, üç kâğıtçıların, hileli işlerin, bulanık su avcılarının cirit attığı şu günlerde…

DAR GELİRLİYE, ASGARİ ÜCRETLİYE, MEMURA, İŞÇİYE, ASKERE, KÖYLÜYE, İŞSİZE doyasıya döner yediriyorsunuz ve bir adreste buluşturdunuz.

Kanaatkarsınız belli ki, çok da DUA alıyorsunuz… Tebrikleri de hak ediyorsunuz… Aklınızla, Gönlünüzle, Emeğinizle bin yaşayınız!. Ustalarınızla, tedarikçilerinizle, ürün müdürlerinizle, temizlik işçinden genelmüdürüne kadar alınları öpülesi işler çıkarıyorsunuz. Helal olsun hepinize, helal olsun emeğinize!.

Gelelim bu yazının ilham kaynaklarına… Sizi unuttum sanmayın, sizi gıdi “ihbarnameciler,” sizi unutur muyum hiç… Yani siz diyorsunuz ki; “bizim düzenimizi neden bozdunuz.” Ne güzel, ne ala paracıklarımızı deste deste, kolay kolay biriktiriyorduk, şimdi bu Ekrem Coşkun Döner nerden çıktı. Çıktı da kazancımız azalacak diyorsunuz.

Halbuki;

Bozulmaz, bozulmaması lazım…

Yeter ki; 

İşinize değer verin, İşyerinize değer verin, Elemanlarınıza değer verin, Müşterilerinize değer verin… Biraz aklınızı kullanın, biraz da KANAATKAR olun, hiçbir şey olmaz, hiçbir şey bozulmaz. Kusuru piyasa da, rakip de, Ekrem Coşkun’da aramak yerine, n’olur biraz da kendinize bakın… Milletin zaten kıt kanaat geçinen insanlarının boğazından geçecek iki lokma eti ve ekmeği de onlara çok görmeyin…

Ben baktım 5362 sayılı kanunun 62. maddesine…, TTK’nun 57. maddesinin 10. bendine de baktım. Oralar da millete kaliteli, temiz, sağlıklı ürünleri uygun fiyatlarla veremezsiniz anlamına gelen bir madde okuyamadım. Haksız rekabetle bu işin bağlantısını da kuramadım. Bir meslek odasının kendisinin üyesi olmayan bir firmaya, (hangi yetkisiyle yapıyorsa) çektiği “ihtarnameye de” bir akıl erdiremedim.                                            Hani derler ya, filmlerdeki gibi… Bilmem hangi yazarın kitaplarındaki gibi… Şaka gibi…

Ah ülkem ah, ah Sivas’ım ah!. “Şecaat arzedeyim derken merd i kıpti, sirkatin söylermiş…” Adamlar meslek erbabının güvenini kazanacağım derken suçlarını itiraf etmişler bir Sivas’a… Bir de adları “STK” yani Sivil Toplum Kuruluşu!!!

Sayın Cumhurbaşkanının işaret ettiği gıda, market spekülatörleri gibi, hizmet sektörünü dar gelirliye dar eden, fahiş hale getirenleri ben de halkıma şikayet ediyorum…

Bu;

Güleryüz”lü görünen, kısa yoldan “köşe” dönücülerin mekanlarını önce bir kontrol edin, temizliklerine, tertip düzenlerine bir bakın…                                              Gramlarını, fiyatlarını bir mukayese edin, soğan-marul arasında kaybolan porsiyon, dürüm, birbuçuk ne anlama geliyor, sorun… Ondan sonra kimi tercih ediyorsanız edin. Hemen de terk etmeyin, ama çekin bir İHTARNAME, geliyorlarsa kendilerine, ne ala. Yok eğer anlamıyorlar, bildiklerini okuyorlarsa terk edin, sevgili okuyucularımız!

NE DE OLSA ARTIK SİVAS’TA DA; EKREM COŞKUN DÖNER VAR VE HER DAİM EMRİNİZDELER… 

İşte malum ihtarnamenin fotoğrafı da böyle, görüle, ibret alına!..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin