Kültür ve Sanatta da “Ortak Akıl”

0

HOŞGELDİN GARDAŞ!.

1956 Sivas Merkez doğumlu. İlk, orta ve lisenin bir kısmını Sivas’ta okuduktan sonra İstanbul’a, ağabeyi Ömer Şan’a hem yardımcı olmaya hem de tahsiline devam etmeye geldi.

İlk sanatsal eğitimini sanatçı olan babası Osman (Keskinbıçak) Şan ve ağabeyi Ömer, yengesi Bilge Şan’dan alarak Türk Folklor Kurumu’nda geliştirdi.

Saz ekibi kurarak birçok sanatçıya eşlik etti.

İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler Bölümü’nü bitirdi. TRT İstanbul Radyosu’nu 1976 yılında “Amatör Sanatçı,” 1981 yılında “Yetişmiş Sanatçı” olarak kazandı.
Birçok dernek, vakıf, kurum ve kuruluşta; bağlama (saz,) şan (ses eğitimi,) solfej, repertuar öğretmenliği, koro şefliği ve idarecilik yaptı.

1990’dan sonra TRT’ de “Bağlama ile çalıp okuma” hakkı aldı. Nota, bant ve cd arşivleri, “derleme- araştırma ve nota yazma” çalışmaları bulunmaktadır. Yüzün üzerinde uzun hava ve onlarca türkü notası yazıp TRT-THM Repertuarı’na kazandırmıştır.

Halen (1982’den beri) TRT İstanbul Radyosu’nda THM Ses Sanatçısı olarak görev yapmaktadır.

Evli ve iki çocuk (Onur ve Orkun) babasıdır.

Derlediği uzun havalardan bazıları:

Şahin Bey Vuruldu Yollar Açıldı-Gaziantep
Kız Adın Hava mıdır-Sivas
Şu Gurbet Ellerin Yeli Sert Olur-Sivas
Bir Bahçeye Giremezsen-Şanlıurfa                                                                                              Seyyah Olup Şu Alemi Gezerim-Sivas

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin