Külünk; “Arifan’ın Alimleri” ile CÜ Rektörü “Alim Yıldız’ı” sorguladı

0

SİVAS Ohaber –Metin Külünk Sivas’a yeni ayarını çekti, gitti

Sivas’la ilgisi özellikle 15 Temmuz’dan sonra yapılan Fetö Soruşturmalarındaki siyasi kayırmalar ve polise yapılan baskıları dile getirmesiyle öne çıkan Ak Parti İstanbul 1. Bölge milletvekili Metin Külünk’ün;

Arifan Külliyesi’ndeki “Anadolu Alimler Birliği” ile birlikte katıldığı toplantıya Cumhuriyet Üniversitesi ve yönetimi ile ilgili açıklamaları damgasını vurdu.

Üniversite yönetimini ve rektör Yıldız’ı hedef alan konuşmasında çok net eleştiriler ortaya koyan Külünk adeta Rektör Prof. Dr. Alim Yıldız’ı sorgularcasına;

“Hocam; bana şimdi anlatma, şu soruların cevabını ver!”

“Bir… Kaç tane makalen dünyada yayınlandı?”

“İki… Bu yıl kaç tane buluş yaptın bu üniversite de?”

“Üç… Bu üniversitede kaç tane doktora tezi üzerinden Sivaslı sanayici ve iş adamı ekonomik artı değer kazanmaya başladı” diyerek sorularına devam eden Külünk’ün parmağıyla saymasına rağmen sorularına beş diyerek devam etmesi ise dikkatlerden kaçmadı?

“Beş… Kaç tane Sivaslı sanayici ve iş adamına senin üniversiten eğitim verdi, bunları sürekli eğitim merkezinde işte kalite yönetiminden başla, üretme biçiminden başla eğitim verdi gibi?”

“Ya da Sivas’tan dünyanın gidişatını değiştirecek hangi bilgiyi buldu, ben senden bunları istiyorum, bana başka bir şey anlatma” diyen İstanbul Ak Parti milletvekili Külünk, “ben senden bunları istiyorum, birbirinizle kavga etmeyin, başarın” diyerek adeta kulak çekti..

Tarzı itibarıyla ilginç bir kişilik olan Külünk’ün bu değerlendirmeleri nasıl karşılık bulacak ve kimden bulacak soruları kamuoyu tarafından izlenecek türdendi.

Külünk konuşuyor lakin sonuç yok, sadece gaz mı alınıyor!

Nitekim 15 Temmuz sonrası Sivas’taki Fetö soruşturmalarına müdahil olarak, partililerinden etkili ve yetkili bazı kişilere “çekilin kardeşim arkalarından, iş ortaklarınızı, hukuk bürolarındaki ortaklarınızı  korumak için polise baskı yapmayın” diyerek açıkça uyarmış, fakat bu uyarıları karşılık bulmamıştı!

Her konuşması ile adeta içinde bulunduğu hükümetin bir anlamda eksik bıraktığı konulara da değinen Metin Külünk’ün, üniversite ile ilgili açıklamaları da “bu atamaları kim yaptı” sorusunu gündeme getirdi.

Bülent Özçelik’in iddiaları:

“Sivas’taki fırıldaklar, STK’ların çevirdiği dolaplar, kamudaki kripto Fetöcüler”

Sivas’ta yayın yapan bir televizyona da konuk olan Külünk’le yaptığı programla ilgili, sosyal medya sayfasında ilginç yorumlar paylaşan Bülent Özçelik isimli programcının samimi açıklamaları ise en az konuğu kadar etki uyandıracak cinstendi…

Bülent Özçelik Külünk’ü kastederek:

“Sivas’ta ne olup bittiğini, ne fırıldaklar döndüğünü bizim kadar biliyor. Siyasetin beynini(!,) STK’ların çevirdiği dolapları, kripto Fetöcülerin kimler olduğunu, ihalelerde dönen dolapları, kamu kurum ve kuruluşlarındaki Fetöcüleri, hepsini tek tek konuştuk, bilmediklerini dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık” gibi ilginç ve iddialı ve  ihbar gibi, suç duyurusu gibi açıklamalarının muhatapları kimler olacak acaba?

Kimi kime şikayet ediyorsunuz?

Külünk içinde bulunduğu hükümetin atamalarından rahatsız mı?

Bu rahatsızlıklarını bu güne kadar Ankara’da da dile getirmedi mi, getirdiyse neden çözüm bulamadı?

CÜ Rektörü Alim Yıldız bu açıklamalardan sonra makamını koruyabilecek mi?

Rektörün atanması, rektörün kendi atamaları, üniversite ile ilgili diğer iddiaların yasal sorumluları ve muhatapları kimler?

Ne olacak Cumhuriyet Üniversitesi’nin hali?

YÖK’ün kriterleri ve atamaları tartışmalı mı?

İhalelerde dönen fırıldak işler iddiasına, iktidara yakın iş adamları mı, yoksa ticaret erbabının yine iktidar tarafından atanan bürokratları mı aracılık yapıyor?

Külünk’ün daha önceki ve şimdi de gündeme getirdiği siyasi Fetöcüler kimler, bunlara dokunulacak mı?

Bu soruların muhatabı olan ve fakat sadece “durum tespiti” aşamasında kalan onlarca konuya yenilerinin ilave edildiği bu süreçte; Sivas, Sivaslı, iş adamları, bilim adamları, öğrenciler veya başka kimler mağdur ediliyor veya kimler istifade ediyor?

Ortak Akıl Gazetesi’nin bu trajikomik ve adeta klasikleşen Sivas tablosundan müteessir olduğunu da kamuoyu ile paylaşırız. Ohaber Özel

***Metin Külünk kimdir?

16.11.1960 tarihinde Rize’nin Güneysu doğumlu. İlk ve orta öğrenimini Diyarbakır ve İstanbul’da tamamladı. Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirdi.

2011 yılında İstanbul 1. Bölgeden AK Parti Milletvekili olarak seçilmiştir. 24-25-26. Dönem İstanbul Milletvekili olarak görevi devam etmektedir.

TBMM Sanayi Ticaret Enerji Tabi Kaynaklar Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesidir.

AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısıdır.

Türkiye Tunus Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkanıdır.

Türkiye Gençlik Kulüpleri Konfederasyonu Genel Koordinatörüdür.

Televizyon ve gazetelerde yaptığı ilginç söyleşilerle adından ara ara söz ettiren Sayın Metin Külünk’ün yayımlanmış kitapları da bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin