Merhum Vahap SÜMBÜLOĞLU’na Tödürge Gölü’nde “HATIRA ORMANI”

0

SİVAS Ohaber ÖZEL –Vahap SÜMBÜLOĞLU’na kardeş ve aile vefası: “Hatıra Ormanı”

15 Aralık 2001 tarihinde 17 yıl önce görevi icabı Sivas’tan Amasya’ya iç turizm etkinliği kapsamında giderken Çamlıbel’de (Tokat) geçirdiği trafik kazasında hayatını kaybeden  Sivas Turizm İl Müdürü “Merhum Vahap SÜMBÜLOĞLU” adına Zara/Tödürge gölünde bir hatıra ormanı oluşturuldu.

-Yarım kalan şarkı

Ağaç dikme töreni, Vahap SÜMBÜLOĞLU’nun özgeçmişinin okunmasının ardından bu ormanın oluşturulması için büyük gayret gösteren küçük kardeşi ve Zara Devlet Hastanesi Başhekimi Rüşan SÜMBÜLOĞLU‘nun duygulu konuşmasıyla devam etti.

Rüşan SÜMBÜLOĞLU konuşmasında;

“Onun aramızda olmadığı bunca yıl hasretimiz daha da derinleşti. Kendisi, ailesi ve memleketi için yapmayı düşündüğü çok şey vardı ama her şey yarım kalmış bir şarkı gibi noktalandı. Yeni kitaplar yazacaktı, sosyal yönü yüksek araştırmalar yayınlayacaktı, Zara’ya, Sivas’a ve belki bütün ülkemize yapacağı hizmetler için kuyumcu titizliğinde düşler kurardı ama olmadı, kısa ömrüne büyük işler sığdırıp gidenlerin arasına katıldı” dedi.

“Ne var ki, insan sevgisini ve iyi insan olma gayesini aklın, vicdanın ve bilimin ışığında taşıdığı öğrencileri ve ailesi anısını daima diri tutarak unutulmasına izin vermedi.”

“Görüyoruz ki, Zara ve Sivas insanı onu hiç unutmadı” diyerek sözlerine devam eden Rüşan SÜMBÜLOĞLU, “bugün eğer hala onun hatırası içimizde esen bir rüzgâr gibi sevinçlerimizin ve hüznümüzün üzerinde esip duruyorsa yarım kalan şarkısı bizim dudaklarımızda yeniden dile geliyor demektir” diyerek sözlerini tamamladı.

-Amcası Şefik SÜMBÜLOĞLU da bir konuşma yaptı

Şefik SÜMBÜLOĞLU son derece duygu yüklü olduğu gözlemlenen konuşmasında; “onu çok seviyordum, çok üzgünüm, ancak hatıralarıyla avunuyoruz” dedi.

“Vahap bey Sivas’ta İl Turizm Müdürü olduktan sonra böyle bir müdürlüğün varlığından haberdar olmuştuk. Bu farkına varış onun bu müdürlükle ilgili yaptığı çalışmalarla ortaya çıktı. Çünkü öncesinde sadece sembolik olan bu kurum, onunla birlikte Sivas’ın kültür ve turizm hayatına çok ciddi katkılar sağlamaya başlamıştı. Çok daha güzel eserler bırakabilecekken, genç yaşta elim bir trafik kazası neticesinde onu kaybettik. Hüzünlüyüm. Alllah Mekanını Cennet eylesin” diyerek konuşmasını gözyaşlarıyla bitirdi.

-Göl kenarına 5230 fidan dikildi

1800 adet sarıçam, 1600 adet karaçam ve muhtelif meyve ağaçları dahil 5230 fidanın dikildiği Tödürge Gölü kenarı şimdiden bir orman görüntüsüne dönüşmüş durumda.

Programda Zara Belediye Başkanı Sait Ahmet PALA, CÜ Zara Meslek Yüksek Okulu Müdürü Öğretim Üyesi Abdullah KAYA, Sivas Orman İşletme Müdürü Sefa DUMAN konuşmalar  yaptılar. Merhum Vahap SÜMBÜLOĞLU hakkında övgü dolu sözlerle, onun sevecen ve üretken kişiliği hakkında konuşmalar yaptılar.

-Mutluluk ve hüzün bir aradaydı.

Törene, eşi Emel SÜMBÜLOĞLU, oğlu İbrahim, kızı Itır’la birlikte kız kardeşleri (Gülümser, Gülten ve Emine,) eşleri ve çocukları ile birlikte katıldılar.

Akrabaları, Zara ve Sivas’tan çok sayıda arkadaş, dost ve yakınlarının da ağaç dikme ve hatıra ormanı oluşturma amacıyla yapılan programda mutlu fakat biraz da hüzünlü bir görüntü oluşturdular.

Program, yemek ve müzik ziyafeti ile sonlandı

Ortak Akıl Ailesi olarak biz de “iyi insan Merhum Vahap SÜMBÜLOĞLU’na” Allah’tan rahmet diliyoruz. Aile adına bu önemli faaliyetleri organize eden vefalı kardeş Ruşen Sümbüloğlu’nun şahsında tüm kardeşlerini de tebrik ve takdir ediyoruz. Ohaber

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin