Sacit Hocaoğlu’ndan “KISA KISSA”: Ortak akıl-6/Yuvayı dişi kuş mu yapar?

0

ORTAK AKIL -6-
Akıl: Din değildir; din yerine ikame edilemez.ama islam akıl dinidir.Din akla hitap eder. Tasavvufçular “akıl ve ilim” sahiplerinden uzak durmayı tembih ederler.
– “Size ayetlerimizi açıkladık, belki akıl erdirirsiniz. (Al’i İmran:118)
– “Hâlâ akıllanmayacak mısınız? (Bakara/76)
– “İşte Allah, size ayetlerini böyle açıklar ki, akıl erdiresiniz. (Bakara/241)
–  “Akıl devreden çıkarsa putlaştırma başlar.” (Ali Şeriatı)
– “İlim ve akıl” Mevlânâ için devre dışıdır. (Dr.Hamdi Kalyoncu)
Din akla hitap ediyor, psikoloji akılla meşgul. Din ve psikiyatri “akıl” üzerinde ortak… Aklı olmayanın dini yok, sorumluluktan uzak. Psikiatri , aklı korumakla ilgili. Akıl gitti, din gitti. Akıl, dini anlamak için… Din, aklı yönlendirmede etkili…
İnsanların akıllarını kullanmalarının, düşünüp araştırmalarının engellenmek istenmesinin nedenlerinden biri, Allah’ın Kur’an ile bildirmiş olduğu apaçık gerçekleri gizlemek ve uydurulan dinin devam ettirilmek istenmesidir. Oysa Rabb’imiz açık bir şekilde uyarıda bulunur:
“Peki bunlar, Kur’an’ın anlamını inceden inceye düşünmüyorlar mı? Yoksa kalpleri üzerinde kilitler mi var? (Muhammed/24) Dolayısıyla “düşünmeyi bırakın, hocalar ne anlatıyorlarsa ona bakın” diyenler, bilerek ya da bilmeyerek, Allah’ın düşünüp aklımızı kullanmamızı emrettiği bunca ayetini bir kenara bırakmamızı söylemektedir..
(Kaynak: Doç. Dr. Emre Dorman “Allah’a Öğretilen Din” adlı eseri)

YUVAYI DİŞİ ARI MI YAPAR, DİŞİ KUŞ MU YAPAR? -1-
Devamlı işittiğimiz “yuvayı dişi kuş yapar,” kesin bilmekteyiz, ama arının yaptığı yuva daha muhteşemdir. İnceleyelim:
Dişi bal arısının yaptıkları Kur’an’da şöyle tanımlanır:
– Evini (kovan) inşa etmesi. (Ayet:68)
– Bal özünü toplamak için doğadaki faaliyeti. (Ayet:69)
– Bal yapması. (Ayet:69)
Bu üç faaliyeti de dişi arılar yapar. Dişi arılardan daha iri, koca gözlü olan erkek arıların tek görevi, genç ana arıyı döllemektir. Yaz mevsiminin sonunda bu görevini yerine getiren erkek arılar, dişi arılar tarafından kovandan atılır ve dişi arıların bakımıyla yaşamaya alışkın oldukları için çok geçmeden açlıktan ölür.
Bal arıları milyonlarca yıldır peteklerini altıgen yapmaktadır. Bunu araştıran matematikçiler, birim alanının tamamen kullanılması ve en az malzemeyle petek yapılabilmesi için en ideal şeklin altıgen olduğunu belgelemişlerdir.
( Devam edecek)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin