Sacit HOCAOĞLU’dan: “Kısa Kıssa” Ömer Hayyam’dan İnciler

0

ORTAK AKIL -42-
Allah’ın gösterdiği matematiksel ve diğer bilimsel mucizeler, AKLINI işleten, Allah’ın delillerini araştıran insanlara hitap etmektedir. İnatçı inkarcılar, nüfus kâğıdı dindarları, dinden çıkar sağlayanlar, etrafındakileri dini taklit ile yaşayanlar, tavırlarını değiştirmedikçe bu mucizelerden yararlanamazlar.
Allah, taklitçi ve bilinmeden uyulan bir din anlayışını yeterince değerli bulamamaktadır. Allah, dünyevî çıkar ummadan AKLINI çalıştırarak, araştırarak, Allah’ın evrendeki ve gönderdiği kitabındaki delillerini inceleyerek bağlanılan ve uygulanan dini değerli bulmaktadır.
Taklid ederek, sırf Filanca Şeyh dedi, filanca evliya dedi diye dini yaşayanlar, bilmediklerinin peşinden gitmektedirler. Din satıp dolar, Euro, altınlarla itibar kazanmaya çalışanlardan ve AKLINI kullanmadan dini bir MİT’ler, hayaller âlemi olarak göstermek isteyenlerden Allah hepimizi korusun.
Kur’an; hem dini anlatan, hem delilleri, mûcizeleri içinde taşıyan, hem matematiksel ölçülerle şifrelenmiş, hem de rehber, müjde, rahmet olan kitabımızdır.
Kur’an “Dediler ki; ona Rabb’inden deliller indirilmeli değil miydi?” De ki: “Deliller yalnızca Allah’ın katındadır. Ben sadece apaçık bir uyarıcıyım.” ” Kendilerine okunmakta olan kitabı sana indirmemiz onlara yetmiyor mu? Gerçekten de bunda inanan bir toplum için bir rahmet ve bir hatırlatma vardır.” (Ankebût:50-51)
(Kaynak: Kur’an Araştırmaları Grubu “Hiç Tükenmeyen Mucize” kitabı 52. baskı İst. Kitabevi)

Ömer Hayyam’dan İnciler

Ovada biter kızıl lâlenin teni
Bir padişahın kanıyla beslendi,
Yerden biten şu menekşeler yok mu?
Bir güzelin yanağındaki bendi…
* * *
Her gün biri çıkar, başlar ben, ben demeye,
Altınlarıyla gümüşleriyle övünmeye,
Tam işleri dilediği düzene sokar,
Ecel çıkıverir pusudan: Ben, ben diye.

Hep bu çember dolanıp durduğumuz,
Ne önümüz belli, ne sonumuz,
Kim varsa bilen, çıksın söylesin
Nereden geldik, nereye gidiyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin