Sacit Hocaoğlu’ndan Kısa “KISSA”

0

ORTAK AKIL -1-
Kur’an çalışmayı bir ibadete dönüştürmüştür; çalışmanın niyeti Allah rızası için olunca ibadete dönüşmekte ve bu ibadetin getirisi hem bu dünyada hem de ahirette elde edilmektedir.

Kur’an, insanlığı tembellikten kurtarma yolunda büyük bir devrim yapmış, ter akıtmanın ve emek sarf etmenin ne denli önemli olduğunu vurgulamıştır.

Kur’an, olumlu manada akan terin ve harcanan emeklerin kaybolmayacağını, geleceğinin karanlık olacağını,nesillerin aydınlığının beyin, gönül ve kas emeğine bağlı olduğunu haykırmakta aklını kullanıp düşünmeyenlerin yerinin cehennem olacağını söylemektedir (Çatır:37.)

Sevgiyi ya da ilahi aşkı aklın karşısında gören, bütün belaların “akıl ve vehim” den kaynaklandığını söyleyen kurtuluşun “aklı bırakmaktan” geçtiği fikrini insanlara pompalayan zihniyet, akılsız bir İslâm alemi oluşturmaya girişmiştir.

Aklı bırakınca ilahi aşka nasıl varacağını düşünmeyen bu zihniyet, İslam alemini geri bırakmış, düşünmeyen bir âlem hâline gelmiştir.

Akıl ve onun getirdiği sorumluluk, Yüce Allah’ın bize verdiği emanettir. Aklın gereğini yerine getirmek yüce Allah’ın ve bize verdiği emaneti yerine getirmek, ona sahip çıkmaktır. Aklın yanı sıra Kur’an da bize emanettir.

Aklın olmadığı yerde sevgiden, aşktan bahsedilebilir mi? Sevgi ve aklı karşı karşıya getirmek cinayettir.

Akıl, insanın doğru yolda dimdik ayakta yürümesini ve doğru hedefe ulaşmasını temin eden güçtür.
(Kaynak: Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı “Kur’ansız Müslümanlık” adlı eseri)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin