Sacit Hocaoğlu’ndan: “Kısa Kıssa” Araplar

0

 ORTAK AKIL – 33 –
Kur’an’a göre inananlar, inandıkları gerçekler uğruna toplumunun gelenekleriyle zıt düşmekten, toplumdan dışlanmaktan çekinmemelidirler.
. Kur’an’da peygamberlerin bu konuda nasıl örnek teşkil ettiklerini ve canları pahasına yanlış kabullerine nasıl karşı koyduklarını görebiliriz.
Mezhepci islamı yaşayanların çoğunluğu : Arkadaşlarının, cemaatinin, ailesinin kendisini dışlamasından ;
– Bizim oğlan sapıttı, başörtüsünü inkâr ediyor veya bizimki mezhepsiz olmuş, üstelik erkeklerle el sıkışmaya başlamış ,yahut Ahmet hadis düşmanı olmuş, Leyla hayızlı namaz kılıyormuş vah vah.. Gibi izahları ve iğneli kınamalardan çekinmektelerdir.
Bu kitleler taklidi AKIL’a üstün tutup, geleneği ve çoğunluğu taklit ederler. Sonra taklide kurban ettikleri akıllarıyla size AKIL hocalığı yaparlar. Bunlar:
– Hem güdülen koyun olmanın erdemini savunurlar,
– Hem de sizi gütmeye kalkarlar.
– Hele hele bu kabullerin en yoğun olduğu ve en koyu yaşandığı TARİKATLARIN yakınlarında iseler, bu gruplardan gelecek baskı ve arkadaş ortamını kaybedip yalnız kalma korkusu, bu kişilerin gerçekleri görmezden gelmesinin sebeplerinden biri olabilmektedir.
Oysa Kur’an ” Allah kuluna yetmez mi ? Seni, O’ndan başkasıyla korkutuyorlar.”( Zümer:36)

ARAPLAR
Bazı çevrelerde yüceltilen “Arap kavm-i necib” i (1), Arap milliyetçiliği gelişip, İngiliz ve Fransız desteğiyle Osmanlı’dan ayrılınca , Osmanlı Türk’ünü baş düşman ilan etmiştir. Arap tarihlerinde, yüce Arap uygarlığının Osmanlı Türk’ünün elinde nasıl boğulduğu anlatılır.
Bizleri hiç sevmeyen Araplara karşı, bu karşılıksız muhabbet neden ?
(1): Yüce ırk, temiz ırk.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin