Sacit HOCAOĞLU’ndan: “Kısa Kıssa” Bayramda mezar ziyareti

0

BAYRAMDA MEZAR ZİYARETİ
Şeyh veya Velî adı takılan kimselerin mezar ve türbelerini ziyaret ederek bayramlarda veya diğer zamanlarda onlardan bereket ummak ve onların Allah katında yüksek mertebede olduklarına inanarak, onların vasıtasıyla Allah’a dilek ve dua ulaştırmak, onların türbelerinde onlardan yardım dilemek Kur’an’ın açık ifadesiyle putperestlik ve küfürdür.
Zerre kadar şirk ve Allah’a ortak koşma, insanın dağlar kadar ibadetini bir anda eritir, berhava eder ve tozu dumana karıştırır. Şirksiz yapılan zerre kadar ibadet, insanı kurtarır, fakat zerre kadar şirk insanı helâk eder. Bu kimselerin ibadetleri kendisini kurtaramaz.
( Kaynak: Prof. Dr. Hüseyin Atay “Kur’an’a Göre Araştırmalar” kitabı)

ORTAK AKIL -20-
– Akıl Tanrı’ya ibadeti önerir ve gerekli görür.
– Ancak, onun nasıl yapılacağına dair kesin bir hüküm vermez.
– Kur’an, AKLIN ihtimal verdiği ve uygun gördüğü hükümlere uyulmasını dinî bir görev hükme bağlar ve ona göre mükâfat verileceğine dair vaatte bulunur.
– Kur’an’ın getirmiş olduğu hüküm ve öğretiler, insan aklına ters düşmez.
– Kur’an akıl, ruh ve beden sahasında dengeyi kurmaya ve onun devamını sağlamaya önem verir. (Kaynak: Prof.Dr.Hüseyin Atay ” Kur’an’a göre araştırmalar”)
– Akıllı olmak beyin sahibi olmak değil, beyni kullanmaktır. Aklını kullanmayanlara Kur’an “suhefa” demektedir. Çünkü Kur’an’ın muhatabı aklını kullanan özgür bireylerdir. Köle zihinli insanlar, kendilerini Kur’an’ı muhatap görmezler. Zihinsel kölelikten kurtulmak, bedensel kölelikten kurtulmaktan daha zordur. (Kaynak: Prof.Dr. Ahmet Akbulut “Sahabe Dönemi İktidar Kavgası”)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin