Sacit HOCAOĞLU’ndan: “Kısa Kıssa” Din adamları-Din adına konuşanlar

0

ORTAK AKIL -46-
Akla ve vahye uygun olmayan dini görüşler, haliyle gençlerin dinden uzaklaşmalarına sebep olabiliyor. Özellikle lise seviyesinde dine ve İslami değerlere karşı ciddi bir küskünlük ve uzaklaşma gözleniyor.
Maalesef bazı kişi ve gruplar dini sunum ve iddialarını Kur’an dışı kaynaklara dayalı, insanlar tarafından üretilmiş bilgilerle ortaya koyuyorlar. Şüphesiz özellikle gençlerin dine mesafeli olmalarının tek sebebi din adına uydurulan şeyler değil, ancak bu durumun belirleyici bir unsur olduğu bilinmelidir.
Müslümanlar Kur’an’dan gerektiği gibi haberdar değiller, Kur’an’da olmayan bir şeyi âyet haline getirip insanlara söylerseniz, Kur’an’da böyle bir âyet yok diyebilecek kaç kişi bulabilirsiniz?
Akıldan, düşünceden, bilgi ve ilimden uzak, uydurmalar, hurafe, menkıbe ve masallarla dolu bir dini insanlara İslâm diye pazarlıyorlar.
Bu yüzden çeşitli tarikat ve cemaatler aklınızı kullanmamanızı ve koşulsuz bir itaat ile kendilerine teslim olmamızı istiyorlar…
Akıl, Allah’ın en büyük âyetidir. Bazı çevreler akla düşmanlık etmektedir.
Bu gruplar İlahiyat Fakültelerine, Diyanet’e düşmanlık ediyorlar. İlahiyat Fakültelerinin kapatılmasını istiyorlar. İlahiyat hocalarını hedef gösteriyor, susturmaya çalışıyorlar. İstiyorlar ki, AKIL kullanılmasın…
Dini bilgileri edinilme yolu cemaat ve tarikatların kontrolüne geçtiği gün dine de müslümanlara da en büyük kötülük yapılmış olur.
Özetle: İslâm, üstün değerler sistemidir. Bu üstün değerler, aynı zamanda hangi çağda olunursa olunsun ortak insan aklı ve yaratılışının olmazsa olmaz ilkelerine dayalıdır.
(Kaynak: Doç.Dr. Emre Dorman “İslam Ne Değildir” kitabı)

DİN ADAMLARI-DİN ADINA KONUŞANLAR..
Din adamları, din adına konuşanlar ve dini istismar edenler; dinsizliğin, Allah’sızlığın, dine aldırış etmemenin suçlusu olarak dinsizlikle itham ettiklerini gösteriyorlar.
Aslında; asıl kabahatin kendilerinde olduğunu bilmiyor, kabul etmiyor, dine bağlıları bile zora sokuyor, düşünenleri çileden çıkarıyor, sorun üzerine sorun yaratıyorlar.
Diğer insanların kabahati ise; papaza kızıp, oruç bozma kabilinden olacaktır.
İnsanlar bunlara kızıp dini terketmek yerine onlarla mücadeleye girişmeli, “doğru dini” iyi öğrenmeyi hem dinî, hem millî ve hem de vatanî bir görev kabul etmelidir.
Ne çare ki, müslüman din adamları, İslam’ı bu kadar beceriksizce anlatmakta ve dostu düşmanı bu dinden uzaklaştırma yarışı içinde yüzüp gitmektedir.
(Kaynak: Prof.Dr. Hüseyin Atay “Kur’an’a Göre Araştırmalar” kitabı)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin