Sacit HOCAOĞLU’ndan “Kısa Kıssa” Din elbisesi

0

 ORTAK AKIL -36-
Dinde haniflik tertemiz, pak, dejenere olmamış bir fıtratı (yaratılışı) çalıştırarak Allah’a teslimiyet göstermenin adıdır. Hanifligin temsilcisi olarak da doğal AKIL yürütmesiyle hakikati bulan, bulduğu hakikati kalbiyle irtibatlı hâle getiren ve böylece put kırıcıların öncüsü olan Hz.İbrahim Peygamber gösterilir:
Hz.İbrahim, ne Yahudi ne de Hristiyandı… Fakat o, Hanif (Allah’ı bir tanıyan, Hakk’a yönelen) bir müslümandı. Allah’a ortak koşanlardan değildi.
Kur’an’da Hz. İbrahim, tek başına bir ümmet yüreğine sahip  hanif olarak öğülür. Atalarından görüp öğrendiklerine tek başına direnen ve bunları reddetme günahını işleyerek sonunda metafizik dünyanın kapılarını aralayan İbrahim Peygamberdir.
(Kaynak: Şaban Ali Düzgün ” Dini Anlama Kılavuzu” kitabı)

 DİN ELBİSESİ
Hz.Ali’ nin Emeviler için söylediği şu veciz söz: ” Bunlar din elbisesi giyiyorlar ama, ters çevirerek giyiyorlar.” İşin en aldatıcı yanı işte buradadır.
Din adına ortaya çıkan mezheplerin sistemi, kendisini “gerçek din” diye birçoklarına kabul ettirmiştir. Ne yazık ki o zamandan dine ilave edilenler, bugün de din zannedilmektedir. Kuyuya bir taş atılmıştır, 40 kişi onu çıkartmakta zorlanmaktadır.
Sorun, İslamın kendisinde değil, “İslam’ı” ters giyenlerdedir. En şık elbise bile ters giyilince sahibini nasıl kötü gösteriyorsa, İslam’ı ters giyenler de aynı şekilde kötü tabloların suçlularıdır.
Allah’a şükür ki, Allah kendi dinini Kur’an’da bildirdi ve bizi Emeviler gibilerin yeniden din yazmasına, birilerinin hadis seçmesine, falancanın mezhep oluşturmasına muhtaç bırakmadı.
(Kaynak: Kur’an Araştırmaları Grubunun ” Uydurulan Din ve Kur’an’daki Din” kitabı)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin