Sacit Hocaoğlu’ndan: “Kısa Kıssa” Huriler

0

ORTAK AKIL -32-
Kur’an âyetleri incelendiğinde peygamberlerin insanları düşündürerek, Akıllarını çalıştırarak Allah’ın dinine aykırı olan geleneklere ve yerleşik inançlara karşı organize ettiklerini görürüz. Kur’an, Allah’ın yerdeki, gökteki ve bunların arasındaki delillerini incelemeye, bunların üzerinde AKIL yürütmeye çağırır.
Tarih boyunca peygamberlerin AKLI çalıştırma çağrısının en büyük düşmanı akla dayanan deliller değil, gelenek olmuştur. Yaygın olan sistemi,. yani babaları ve ataları tarafından takip edilen sistemi taklit etmek, bir çok insana AKLINI kullanmaktan daha cazip gelmiştir. Allah’ın gönderdiği elçiler tarih boyunca AKLI işletmeyi, din karşıtı görüşler ise gelenekçiliği yani muhafazakârlığı savunmuşlardır.
Kur’an’ın anlattığı dine göre vahiy ve akıl insanların hareketlerine yön vermelidir. Gelenekler, toplumca benimseniyor dahi olsa peşin kabuller, çoğunluk Kabul etse bile vahyin ve aklın doğrulamadığı görüşler insan hayatına rehberlik etmelidir. Delil yerine atalarının uyduğu sisteme göre hayatlarını yönlendirenlere Kur’an’ın âyetlerini okumalarını öneririz.
Kur’an “Hakkında bilgin olmayan şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül, hepsi bundan sorumlu tutulacaktır. (Isra:36)” “Onlar sözü dinlerler ve en güzeline uyarlar. İşte onlar Allah’ın doğruya ilettiği temiz AKIL sahipleridir.” (Zümer:36)
Hadislerin dinin kaynağı olmadığını göstermenin Peygamberimize hakaret değil, Peygamberimizi iftiralardan kurtarmak olduğunun bilinmesi lâzımdır.
(Kaynak: Kur’an Araştırmaları Grubu ” Uydurulan Din ve Kur’an’daki Din” kitabından)

HURİLER
Kur’an’da; âhirette hurilerin, gılmanların, vildanların varlığından bahsedilir. Ama bunların âhirette ne yapacaklarıyla ilgili detaylı bir anlatım yoktur.
Hurilerle cinsel ilişki yaşanacağına veya yaşanmayacağına dair açık bir ifade yoktur.
Cennete gidenlerin mutluluğu, cehenneme gidenlerin pişmanlığı Kur’an âyetlerinde apaçık anlatılmaktadır, ama ahiret yaşamıyla ilgili detayları anlamamız ancak ahirette onlarla karşılaşmakla mümkün olacaktır.
Hurilerle cinsellik yaşanacağına dair anlatımlar, hadisler kanalıyla anlatılmıştır. Kur’an’da aktarılmayan bu konuyla ilgili iddialarda bulunmamak gerekir.
(Kaynak: Kur’an Araştırmaları Grubu “Uydurulan Din ve Kur’an’daki Din” kitabından)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin