Sacit HOCAOĞLU’ndan: “Kısa Kıssa” Kemikler ve Etlenmeleri

0

Kur’an “kemiklere de bir bak. Nasıl yerli yerince düzenliyoruz onları ve sonra da et giydiriyorum.” (Bakara:259)
Embrio ilkin kemiksiz “bir çiğnemlik et” formundadır. Embriyodaki kıkırdak doku, sonra kemikleşir. Sonra kas etleri oluşur, kemikleri sarar.
Kur’an’da 1400 yıl önce haber verilen bu oluşum sırasında bilim çok yakın döneme dek habersizdi…
Gelişmiş mikroskoplar ve anne karnının içine giren mikro kameralar, Kur’an’ın haklılığını belgelemiştir.
Bir mühendislik harikası olan iskeletimiz 206 kemikten oluşur. Eklemlerle tutuşturulmuş, atlama, koşma, eğilme, oturma v.s. için ölçülerek, planlı inşa edilmiş bir kemikten kuledir.
Bir betonarme binayı ayakta tutan kolon, kiriş ne ise, insanı ayakta tutan iskelet sistemi de odur.
Bir çiğnemlik et parçası anne karnında kemiklere çevrilirken mükemmel bir yaratılış başlamaktadır. Daha sonra harika kaslarımız yaratılacaktır.
Kur’an “Allah her dişinin neye gebe olduğunu, rahimlerin neyi eksiltip, neyi arttırdığını bilir. O’nun katında her şey bir ölçü iledir.” (Raf:8)
(Kaynak: Kur’an Araştırmaları Grubu “Kur’an Hiç Tükenmeyen Mucize” İst. Yayınevi 52.baskı Ocak/2018)

ORTAK AKIL -48-
Kur’an, aklın bize emanet olarak verildiğini söyler: O halde akıl, sahibini aramaktan geri durmayacaktır. Yani akıl bizi en azından kendisini ve tüm kâinatı yapan/yaratan Yaratıcıyı sorularıyla bulmaya çalışacaktır. Bu noktada aklın imdadına koşan vahiydir. “Seni aşan bir hakikat var, buna teslim olmalısın” çağrısını yapar.
Ancak akıl vahye, akılla teslim olmaz, iman ile kendini teslim eder.
Vahyin hitabı akıl sahiplerinedir. Buna rağmen vahiy fizik ötesi konularda bilgi vermez. Örneğin, “sana ruhtan soruyorlar, de ki ruhun ne olduğunu ancak Rabb’im bilir, size pek az bilgi verilmiştir.” İsrâ:85) denilir. Ancak düşünmeye davet eden onlarca âyet vardır. Evrene, gökyüzüne, dağlara bakın ve düşünün, olaylara bakın ve düşünün” ve bu düşünceler yoluyla akıl, vahyin kaynağına yönelmektedir. (Kaynak: Sözcü gazetesi-Ayşe Sucu- 10.12.2018)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin