Sacit HOCAOĞLU’ndan: “Kısa Kıssa” ŞEYH’DEN BÂDENME

0

ŞEYH’DEN BÂDENME
Kırklareli Nakşibendi cemaati dergâhının şeyhi Uğur Korunmaz, müritlerine “Nur Sıvısı” akıttığı için cinsel istismar suçundan 188 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.
Tarikatta “rabıta” adı verilen, önce Allah’ı, sonra Peygamber’i ve sonra da şeyhinin iki kaşının arasına bakıyormuş gibi düşününce şeyhe gönül bağlantısı güçlenirmiş.
Zikirler devam ettikçe “mürit” şeyhden razı olur, mürit zikir esnasında cezbelenince bâdelenmezse, hasta olacağı görüşüyle şeyhine aşkı artar ve şeyhin koynuna girer, akıtılan sıvıya bâde denir. Bâdeyi içene “mübarek olsun” denir.
(Kaynak: Timur Soykan’ın” Bâdeci Şeyhin Sır Odası” kitabından-Kırmızı kedi yayını-4.basım/2019)

HÂMÂN
Firavun’un zulüm saltanatına var gücüyle destek olan yağcı, yalaka, yaardımcı, vezir (bakan)… Yüce Allah, Firavun’un suçlarını söylerken Hâmân’ı da birlikte zikreder.
Hâmân, Firavun’un yanlışlarına engel olmadı, destek oldu, makam mevkî, saltanat, lüks yaşantı başını döndürdü. Firavun’un elindeki kılıç gibiydi. Kur’an “Firavun, Hâmân ve askerleri sürekli hâtâ işliyorlardı” buyurulmuştur. (Kasas:8)
Firavun, Hâmân’a “Bana tuğladan çok yüksek bir gökdelen bir kubbe yap ta, oradan Musa’nın İlâh’ına çıkayım” (Kasas:38). Hz. Musa’yı yalancılıkla suçluyorlardı.
Kur’an “Harun’u da, Firavun’u da, Hâmân’ı da helâk ettik. Musa onlara açık delillerle geldiği halde, kibirlenip kafa tututtular.” (Ankebût:39)
Hâmân’ın çizdiği karakter şudur; Adaleti gözetmeyen Firavun’a, halkını ezen zalim yönetime destek olmak, makam, mevkî, saltanat düşkünü, insanlara tepeden bakan kibirli devlet adamı TİPİ…
(Kaynak: İlahiyatçı Halit Bülbül” Allah’ın İndirdiği ve İnsanların Uydurduğu Din” kitabından)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin