“Şehrin Fenomeni” yeni kitabını okurlarıyla buluşturdu

0

SİVAS Ohaber ÖZEL -Mimar Uğur TUZTAŞI’nın yeni kitabı  okurlarla buluştu 

Cumhuriyet Üniversitesi Mimarlık Fakültesi akademisyenlerinden eski dekan yardımcısı Mimar Uğur TUZTAŞI yeni kitabını okurlarıyla buluşturdu.

“Gölgesiz Şehirde Zaman ve Mekân” isimli “Şehir, Kültür, Mekân” okumalarına yönelik kitabın içeriğinde;

Osmanlı Evi, Sivas Şehrinin Mimari Kültüründe Sokağın Mekânsal Kurgusu, Sivas Şehrinin Fiziksel Çevresine Yönelik Mimari Kesitler, İnanç ve Mimari gibi Türk Mimari ve Şehirciliğinin Temel Kimliği’ne ilişkin yazılar yer aldı.

Expoze Yayınları tarafından basılan “Mimari ve Şehir” meselesini felsefi kurgulamalarla ele alan kitap yaşadığımız kentlerde kaybolan şehir kimliğinin önemine vurgu yapmakta.

Tuztaşı, kitabının içeriğiyle ilgili tanıtımda şu ifadelere yer vermektedir:

“Şehrin mimari düzeneğindeki anlamların kayboluş/hatırlanış ekseni, farklı tarifler içermektedir. Kitaptaki yazılar bir yönüyle şehre ait fragmanların eskiyen yüzüne yönelik bir sorgulama rotası da ortaya koymak amacındadır. Şehrin mekânsal anlamı üzerine yapılan nesnel okumalar, Sivas şehri özelinde ele alınmıştır. Sivas’ın tarihsel ve fiziksel anatomisi üzerinden okunmaya çalışılan kentsel değişimde mekânsal bileşenler (sokak, mahalle, kentsel doku) kavramsal bir boyutta sorgulanmaya çalışılmıştır. Şehir tutkusunun ucu bucağı açık edebi dünyasında çok önemli kalemler, şehri ustaca dokunuşlarla tariflerken, çoğunlukla insani unsurları önceleyerek resmetmeye çaba göstermişlerdir ki bu kitaptaki bazı metinler mimari tarif ve yorumlamaların dışında bu yönelimleri de içermektedir.
Bu kitaptaki metinlerin ana teması da bu bağlamda maddeden ve teknikten öte arka planda var olan anlamı deşelemektir. Osmanlı sivil mimarisindeki “ev” in mekânsal işlevinden tutun da, şehrin mekânsal örgütlenme düzeneğinde teknik ve maddi boyuta kadar, bu bağlamda ele alınmış farklı anlamsal bağıntılar açığa çıkarılmaya çalışılmıştır. Yazılar kendi içinde tasnif edildiğinde belki bazıları daha akademik bir sunum içerebilir. Okuyucuyu yorma niyetinde olmadığımı, her birinin kendi içinde metinsel bir bağlamının ve kurgusunun olduğunu açıkça ifade etmek isterim.”

Uğur TUZTAŞI akademik kariyeri, Cumhuriyet Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’ndeki özverili çalışmaları ve Sivas’la ilgili projelerdeki sorumlu çalışmaları ile “Şehrin Fenomeni” olarak da tanımlanıyor. Biz de Ortak Akıl Gazetesi olarak, toplumsal sorumluluk bilinci yüksek bu çalışmalarından ve yeni eserinden dolayı Mimar Uğur TUZTAŞI’yı tebrik eder çalışmalarında başarılar dileriz. Ohaber ÖZEL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin