Sivas Valisi Salih AYHAN’ın “ORTAK AKIL” çağrısı

0
Sivas Valiliği  “Ortak Akılla Yarınlara Sivas Çalıştayı” öncesi bir basın toplantısı düzenledi.

Şehrimizin bugününün, yarınının genel değerlendirmesi; ekonomik, sosyal, kültürel durumun istişaresi ve yol haritasının belirlenmesi amacıyla hazırlanan Sivas Valiliği Dr. Hasan Canpolat Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Sami Aydın, Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hilmi Ataseven, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken katıldı.

Toplantıda konuşan Vali Ayhan, şehrimizi tüm sektörlerde kalkındırmak, geliştirmek; Sivas’ın bölge ve ülke ekonomisine olan katkısını artırmak için güzel bir çalışmaya imza atmayı istediklerini  söyledi.

Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 vizyonunda Sivas’ın bulunduğu konumdan çok daha iyi yerlere gelmesi ve hak ettiği atılım hamlelerinden nasibini alması için çalıştıklarını kaydeden Ayhan, “Sivas’ın eğitimde, sağlıkta, ulaştırma hizmetlerinde, enerjide, teknolojide, tarımda, sanayide, ticarette, kentsel ve kırsal altyapı sektörlerinde geldiği nokta sevindiricidir. Ancak bu bizim için yeterli değildir. Bundan sonraki süreçte kalkınmanın ve gelişmenin yegâne yolu her alanda yerel, ulusal ve uluslararası yatırımların Sivas’a çekilmesi ve girişimciye cazip hale getirilmesidir. Bu çalıştay sonrası, hızlı karar alabilen, doğru rota belirleyen ve şehrin ortak akıl ile vizyonunu önemseyen dinamik bir yapı ortaya çıkacaktır” dedi.

Ayhan, kamu kurumları, yerel yönetimler, üniversite, STK’lar, meslek odaları ve kuruluşlarından belirlenen 360 katılımcı ve 36 moderatör ile 5 ana sektörde çalıştayın gerçekleştirileceğini ifade etti.

Vali Ayhan, sözlerine şöyle devam etti:

“Görev alanlarına giren konularda kamu kurum ve kuruluşlarına görüş verecek olan kurullar, sivil toplum ve sektör temsilcileri, alanında uzman kişiler ve diğer ilgililerin fikrini alarak uygulanan politikaları, gelişmeleri izleyecek, yapılan çalışmalarla ilgili rapor sunacaklardır. Kurulların görev alanlarıyla ilgili toplantı ve çalışmalara, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum ile özel sektör temsilcileri, akademisyenler ve yerli veya yabancı uzmanlar ile fikri ve projesi olan, Sivas için katkı sağlamak isteyen herkes davet edilecektir”

“Çalıştaya isteyen herkes görüş ve öneri sunabilir”

Sivas Valiliği web sitesinde çalıştaya yönelik soruların bulunduğu bilgi formunun 17-21 Aralık tarihleri arasında açık olacağını ifade eden Ayhan, “Forma Sivas’ta eğitimden turizme, kültür sanattan ekonomik kalkınmaya ve altyapıya yönelik görüş ve öneri sunmak isteyen herkes destek sunabilecektir. Bu haliyle de çalıştayımız tüm Sivaslıları kucaklamakta, şehir için hep birlikte düşünelim, kafa yoralım vurgusunu bir kez daha ön plana çıkarmaktadır. Yeni yönetim anlayışı ile birlikte gelen ‘yönetişim’ kavramı temel prensibimizdir. Birlikte ve etkileşerek ortaklaşa yönetme anlamında kullandığımız yönetişim, bu çalıştayın da temel mantığıdır aslında. Abdülhamit Han’ın hedeflediği Anadolu coğrafyasında Halil Rıfat Paşa’nın bölgeyi kalkındırmak için bıraktığı yerden, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği hedeften devam ederek, vatanına, milletine yaraşır bir tarzda Karadeniz’den Akdeniz’e, Batı’dan Doğu’ya kesişen noktada istenilen kalkınmayı gerçekleştirmek, Anadolu’nun parlayan yıldızı olmak ve bunu da başarmak istiyoruz” diye konuştu.

Vali Ayhan konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Milli değerlerine bağlı, şuurlu ve özgür düşünceli nesiller olarak istiklalimiz, istikbalimiz ve istikrarımızı önceleyerek, değerlerimiz için bu çalıştayı önemsiyoruz. Mazimizden aldığımız ilhamla Türkiye’nin daha da büyümesi için milli hedeflerimize ulaşmak için azimle ve özveriyle çalışacağız. Bu sorumluluk hepimizin üzerindedir. Tüm pardaşlarımızla kaynakları nasıl daha rantabl kullanabiliriz, istihdama daha fazla nasıl etki edebiliriz, üretim sektörlerini nasıl atağa kaldırırız, bunun için gecemizi gündüzümüze katacağız, katmalıyız da… Bu çalıştayın Sivas adına çok büyük bir öneminin olduğunu tekrar vurguluyor, planlanan yatırımların alınacak kararların kısa, orta ve uzun vadede hayata geçirilmesini umut ediyorum. Çalıştayın ilk tohumlarının atılmasından itibaren, yeşermesi, kök salması, dallanıp budaklanması ve kocaman gövde olması için emek verenleri ve verecek olanları şimdiden kutluyor, teşekkür ediyorum. Çalıştayımızın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Ortak akılla yarınlara diyorum” Çalıştay için yoğun bir çaba sarf ettiklerini de aktaran  Ayhan, “Vatandaşlarımızın bizlere milli bir ödev vermesini istiyoruz. İnşallah bu ödevleri kurumların iç bünyesinde entegre ederek bu hayallerin altyapısını oluşturarak Sivas’ın rotasını belirleyeceğiz” şeklinde konuştu.

“Şehrin menfaatleri herşeyin üstünde olmalı”

Belediye Başkanı Sami Aydın ise, çalıştayda istihdam, üretim ve şehrin standartları noktasında iyi projelerin çıkmasını temenni ederek, “Hayal etmek her şeyin başında gelir. Eğer bir şeyi hayal edemiyorsanız onu projeye dökemezsiniz. Projeye dönüşmeyen bir konunun uygulanması da mümkün değil. Çalıştayda orijinal fikirleri alıp olgunlaştırmamız gerekiyor. Şehrin menfaatleri hiçbir bireysel menfaatin gerisinde olmamalı. Dolayısıyla bir zihinsel anlayışa ve dönüşe ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bu şehirde kim öne çıkarsa ona katkı sunmak, şehrimize destek vermek anlamına geliyor” dedi.

“Tabandan tavana bir yönetim anlayışı olması gerekir”

Cumhuriyet Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Hilmi Ataseven’de “Çalıştayımız sadece Sivas için değil tüm Türkiye için önemli. Vatandaşlarımızın fikirlerinin alınacak olması çok anlamlı. Tabandan tavana bir yönetim anlayışına hâkim olmak demokrasinin bir gereği, inşallah ilimiz bu çalıştayla şehrin geleceğine yöne vermiş olacak” şeklinde konuştu.

“Doğruyu ve yanlışı birlikte tespit edeceğiz”

Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Eken de Sivas’a kazandırılacak her bir proje için her beraber karar vereceklerini ifade ederek, “Yanlışı da doğruyu da beraber tespit edeceğiz. Çalıştayımız birlik beraberlik açısından son derece önem arz etmektedir” diye konuştu. Ohaber ÖZEL

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin