SİVAS’IN SEÇİMİ -3- (CHP)

0

Kimine göre erken, kimine göre baskın, bana göre “tuzak” seçimin en hazır olması gereken partilerinden birisi Cumhuriyet Halk Partisi’dir.
Bu bir tuzak seçimse, bu tuzak gerçek anlamda İYİ Parti’ye kurulmuştur.
Nitekim hazırlıklı CHP seçimin dışına atılmak istenen İYİ Parti’ye yutkunmadan hamlesini yapmış, hem tarihinde hep var olan demokratik yaklaşımını göstermiş, hem de kurulan tuzağın “kendilerine vereceği muhtemel zararları da” bertaraf edebilmiştir.
Cumhurbaşkanı adayı seçiminde de önceleri farklı düşünmeme rağmen; izlediğim performansıyla Sayın Muharrem İNCE’nin çok doğru bir aday olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.
Bütün bu hamleler spontane gelişemez, mutlaka öncesine ve en “ince” ayrıntısına kadar dikkatle irdelenerek ortaya konulmasına da ihtiyaç vardır.

Böylesine hazır ve dinamik bir partinin il teşkilatlarının da normal şartlarda seçimlere hazır olması gerekir.
Diğer iki “seçim ve aday içerikli” yazılarımda da işaret etmeye çalıştığım gibi, ne yazık ki Sivas’ın cemiyet hayatı partiler bazın da da biraz sıkıntılıdır, hatta hastalıklıdır.
CHP Teşkilatları da geçmişten günümüze bu genel manzaranın dışında olmayı pek de başaramamıştır.
Bugün ise, bu eksik görüntüleriyle birlikte yürütülen seçim kampanyası başarı ve başarısızlıklarıyla faturayı tam da muhatabına çıkaracak bir manidarlık içermektedir.
Çünkü bir kaç dönemin İl Başkanı ve son iki seçimin milletvekili adayı Ulaş KARASU; bir anlamda kendi kaderini de hazırladığı geçen zamanların, ya meyvelerini toplayacak ya da acı faturasını ödeyecektir.

Bu bağlamda ilginç bulduğum, hatta aktif siyaset yapan CHP’lilerin de “şaşırdığı” bir aday listesi var ki, sanırım Sayın KARASU’nun Sivas’taki seçimi üzerinde çok etkili olacağa benzeyen bu liste, öyle tahmin ediyorum ki hangi etkilerle hazırlanmışsa tam bir risk listesi görünümünde.
Neden böyle, hemen söyleyeyim!.
Bir kere sevilen ve çalışkan bir görüntü veren milletvekili Sayın Ali AKYILDIZ hemen her kesimin beklediği bir isimdi. Listede yok…
Sayın Malik Ejder ÖZDEMİR sıradan bir isim değil, hem Sivas, hem genel merkez için. Listede yok…
Sayın, Baki ÇOBAN eğri oturup doğru konuşalım, hemen her seçim öncesi ve sonrasının en istekli ve maddi olarak da en fazla sorumluluk alan kişisiydi. Listede yok… Sivas’ta yaşayan ve toplumun takdir edebileceği partili çok isim var, ama bir tanesi listede yok!.
Netice de 5 adaylı bir liste var elbette.
O isimlere haksızlık da etmeyelim ama Sivas dışından ve tanınan yüzlerden olmamaları bir handikap.
Ben 2. sıra adayı ile tanıştım. Son derece iyi niyetli bir genç kardeşimiz. Rahatlıkla bunu söyleyebilirim. Ama fark edilmesi için biraz tecrübe biraz destek, çokça da gayret lazım.
3. sıradan itibaren bir inanç sorunu yaşandığı çok net, bir ve iki de yoksan sahada da yoksun gibi bir durum.

Halbuki, CHP uzun yıllar önce sonuncusunu yaşadığı (2) Sivas Milletvekili şansına çok yakın bu seçimde.
Keşkeler bir kenara bırakılır, planlı ve inançlı bir çalışma yapılırsa da bu sonuç hiç de zor değil.
Hele hele Ak Parti 3. sırasından itibaren sıkıntılı iken, İYİ Parti ve MHP listelerindeki aday ve profil sorunları varken.
Şimdi sesli düşünüyorum!. Ne olurdu, Ulaş bey yine bir olsun ama yukarıda saydığım isimlerden ikisi üçü, iki-üç-dört ve beşinci sıra da bulunsun.
Ne olurdu yani şu kritik dönemde, hazır fırsat ele geçmişken. Bu konjonktür değerlendirilebilseydi.
En azından eski yeni bir karma yapılabilseydi…
Neyse bundan gerisi beni aşar!

Gelelim kulislere…
Ali Mutlu KÖYLÜOĞLU’na 2. sıranın teklif edildiği fakat kabul etmediği söyleniyor. Aslında önemli ve yetenekli bir isim. Son derece de isabetli olurmuş. Eski Sivas milletvekili merhum Azimet Köylüoğlu’nun da oğlu. Siyasetin içinden sayılır. Tanıdık yüz ve başarılı bir işadamı…
Akyıldız, Özdemir de 2. sırayı beğenmeyenler olarak anılıyor veya anlatıldığı söyleniyor.
Bunun doğru olmadığını düşünüyorum.
Daha doğrusu beğenmediklerini değil de liste dışında bırakıldıklarını (neredeyse) biliyorum.
Baki ÇOBAN sıkıntıyı açık şekilde ifade ediyor. İsyana dönüşen bir şaşkınlık da o yaşıyor.

O zaman dönelim kaldığımız yere!
Ulaş KARASU son teşkilat başkanı, tamam, kendi sırasına sahip çıkması son derece doğal, ama yerinde olsam “zımba gibi” bir liste için de mücadele ederdim. Zaten etmediğini de düşünmek istemiyorum. Bir de bu isimler olmamalı gibi bir tarz koyduysa ortaya, işte o zaman matematik iflas edebilir, bu olumlu ortama rağmen… Çünkü CHP başka partilere benzemiyor. Muhalefet çok sert bu partide, çok medeni sürdürülüyor ama refleksler güçlü, tavırlar net.
Seçmeni daha interaktif, radikal tepki  gösterebiliyor. Bir de kulağıma gelenler, gözlemlerim doğru çıkarsa, çok kötü.. Başka partilere gidebilecek oylar gittikleri yerlere de yaramayabilir, bu daha da kötü.
Bu durum en zayıf döneminde yakalanmış olan Ak Parti’ye veya MHP’ye cansuyu olabilir.
Yani Ulaş Başkan kendisinin seçilmesiyle birlikte, en azından Sinan beyin seçilmesinin de sorumluluğunu üzerine almış durumda. Umarım korkulanlar olmaz ama tedbiri elden bırakmamak gerekir.

Çok açık söylüyorum, üstüme vazife olmadığını düşünenler olabilir. Buna rağmen söylüyorum.
Sivas’ta CHP milletvekili çıkaramazsa çok üzülürüm. Nedenlerini ve arka planlarını sonraki yazılarımda paylaşmayı düşünüyorum. Ama bu risk var mıdır? Evet vardır!.
İYİ Parti ile CHP arasındaki gitgeller ise iki partiyi de hüsrana uğrayabilir.
“Bir buçuk milletvekili olmadığı gibi, yarım milletvekili de olmaz.”
Siyasetin garantisi hiç olmaz. Cepte oy yoktur.
Siyaset matematiğin de 1+1= Bazen 1,25 bile etmeyebilir, bazen 3,00 edebildiği gibi.
Önümüzdeki (KISA) zaman “iyi hem de çok iyi” değerlendirilemezse belki “amorti cepte görülebilir ama büyük ikramiyenin kaçmasına da” üzülenler olacaktır.

Şimdilik kaydıyla;
CHP  enerjisini, iç çekişmelerinden çıkıp sahaya yansıtmalıdır ve sonucun elde bir olanına değil de bir fazlasına odaklanmalıdır.
Sayın Kılıçdaroğlu, Sayın İnce ve parti emektarlarının emekleri de, partililerinin umutları da gözönüne alınmalı, benim gibi büyük fotoğrafa odaklanmış (!) seçmenlerin CHP’den İYİ Parti’den beklentileri de…
Vebal de büyüktür, sonuçları da ağırdır.
Dost acı söyler, kızsanız da küsseniz de…
Canların da canını acıtmayın olur mu!.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin