Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali

0

ESKİŞEHİR (AA) – Eskişehir'de, bu yıl ikincisi organize edilen Sivrihisar Uluslararası Nasreddin Hoca Kültür ve Sanat Festivali, başladı.

Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak, AK Parti Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı ile Sivrihisar Belediye Başkanı Hamid Yüzügüllü, Nasreddin Hoca'nın kızı Fatma Hatun'un mezarı ve Nasreddin Hoca'nın sandukasının bulunduğu alanı ziyaret edip, dua etti.

AK Parti Eskişehir Milletvekili Avcı, burada yaptığı konuşmada, 2013 yılından beri Eskişehir'in Türk Dünyası Kültür Başkenti olmasını ilçe için bir fırsata dönüştüren ve bunu en güzel biçimde değerlendiren, bu kapsamda Sivrihisar'da açık müzeler, tarihi restorasyonlar kazandıran belediye başkanı Yüzügüllü'ye teşekkür etti.

Eskişehir Valisi Özdemir Çakacak da Nasreddin Hoca'nın, sıradan bir bilge veya hukukçu olmadığını ifade etti. Çakacak, şunları kaydetti:

"O, Anadolu hikmetinin en önemli temsilcilerinden birisidir. Hocamızı yalnızca bir mizah-güldürü ögesi olarak algılamak ona karşı yapacağımız en büyük hatalardan birisi olur. Sözlü gelenek içerisinde, 13. yüzyıldan günümüze zenginleşerek ulaşan Nasreddin Hoca kıssalarını bugün fıkra olarak adlandırıyoruz. Bu fıkralar anlatılıp gülünecek ve sonrasında unutulacak anlatılar değildir. Bizler bu fıkralara çok katmanlı, derin hikmetler içeren, hayatın çok farklı yönlerini açıklayan, sosyal hayatımızı aydınlatacak ve yol gösterecek birer kılavuz olarak bakmalıyız."

Konuşmaların ardından etkinlik kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin