SORGULAMAYI ÖĞRENMEK LAZIM

0

Demokrasi mi?

Patrimonyalizm mi?

Yoksa her ikisi de mi değil!  Eee bir karar verelim o halde. Demokrasi alışılagelmiş tanımı içinde halkın kendi kendisini yönettiği ve güçler ayrılığı ilkesinin hâkim olduğu bir yönetim modelidir diyorlar. Teorik ile bazen pratik uyuşmasa da bizim gibi henüz bu kültüre meyilli toplumlar da farklı algılanabiliyor. Halk ağzı ile;  “işinize geldiği gibi” veya “ işlerine geldiği gibi!”

Geleneksel toplumların hastalığı, aile içi hiyerarşisini büyük toplumları yönetirken de uygulamak. Ataerkil toplumsal hiyerarşi de erkek egemendir. Evde erkek iktidarın sahibidir. Ev halkı yönetici erkeğin iktidarına itaatle sorumludur.

İşte evde ki bu iktidar-itaat ilişkisinin nitelik olarak değiştirilmeden daha büyük toplumsal kesimlerin idaresin de ortaya çıkan yönetim şekline “Patrimonyalizm” diyorlar. Geleneksel toplumlar da değişim yavaş olur. Dolayısıyla da alışkanlıkları değiştirmek gerçekten “deveye hendek atlatmaktan zor olur!” Öyle oluyor…

Maladaptasyon sorunlu yapıların birçok konuda medeniyete yaklaşımı da problemli olur. Zira orta da bir uyum problemi vardır. Bozuk uyumdan bahsettiğimi anladınız sanırım? Evde mutlak itaat duygusuna alışmış ve her aldığı kararın doğruluğunu istişare etmeden uygulayan “Erkek Erk”, dışarda da bu güce sahipmiş gibi davranıp, iktidar benim diyorsa demokrasiden bahsedilemez.

İktidar gücüne sahip otoritenin figür olarak bulunduğu konumu, toplumu yönetirken de kullanıp “Racon” kesen tavırla hükmeden oluyorsa, biliniz ki; “Üzüm üzüme baka baka kararır” diyen atalar doğru söylemiş olur.

Yukardan aşağıya her yerde bu tarz bir yönetim anlayışı, geleneklerin halen insanlar üzerindeki etkisini ortaya koyuyor. Bu tavırlar sorgulanmadan toplumsal olarak ta kabul görüyorsa “kursak kavurgasını ister” e çıkıyor yol?

İçin de yaşadığımız toplumda olup biteni sadece izleyen büyük bir kalabalık, nelerin olup bittiğinin farkında olan ama ifade etmeyen bir kısım insan, olanları fark edip sorgulayan, ifade eden ve karşı koyan birkaç insandan teşekkül toplumlar da “Patrimonyalizm” demokrasi karşısın da galip gelir.

Bilgisi olmasa da bir fikri şiddetle savunan insanların cehaleti tartışma götürmez. Kişi cesaretini bilgisizlikten alıyorsa, onlarla problemlerinize çözüm bulmanız çok zordur. “”Alim bazı şeyleri bilir, cahil her şeyi bilir” diyen Ahmet Hamdi Taşpınar’ın ifadesin de olduğu gibi..

Dedim ya geleneksel yapıların değişime direnci fazla olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin