TEB, 40 girişimci ile en çok destek veren uygulayıcı kuruluşlar arasında

0

İSTANBUL (AA) – Türk Ekonomi Bankası (TEB), girişim bankacılığı ile yenilikçi iş fikirlerini ekonomiye kazandırmaya ve girişimcilik ekosistemini güçlendirmeye yönelik çalışmalarına bu yıl da devam etti.

TEB'den yapılan açıklamaya göre, TÜBİTAK’ın Bireysel Genç Girişim (BiGG) Programı kapsamında iki yıldır girişimcilerin başvurularını kabul eden TEB, bu yılın sonuçlarının açıklanmasıyla desteklediği 40 girişimci ile en çok destek veren uygulayıcı kuruluşlardan biri oldu.

TÜBİTAK'ın 2 çağrı yaptığı 2017 içinde TEB, toplam bin 400 başvuru aldı. Kabul edilen girişimcilere TEB Girişim Evi StepUP Programı kapsamında "kişisel gelişim eğitimleri", "girişimcilik eğitimleri", "teknik eğitimler" ve "uygulama" olmak üzere dört ana modülde mentorluk desteği verildi. Girişimciler, TEB Girişim Evi mentorluğuyla hazırladıkları iş planlarını BiGG jürisine iletti.

Birinci dönemde TÜBİTAK'a iletilen 30 iş planından 16'sı destek almaya, ikinci dönemde de iletilen 43 iş planı arasından 24 girişimci 150 bin liralık devlet desteği almaya ve şirket kurmaya hak kazandı.

Denizli, İstanbul, İzmir, Trabzon, Ankara, Edirne, Çanakkale, Hatay, Kastamonu, Kocaeli, Sakarya ve Tekirdağ olmak üzere 12 ilden toplam 40 girişimci hibe almaya hak kazanırken, girişimcilerin 7'si TİM-TEB Girişim Evi'nin olmadığı illerde, TEB'in online eğitim ve danışmanlık hizmetleri sonucunda başarılı oldu.

Bu kapsamda TEB, toplam destek alan girişimci sayısı bazında uygulayıcı kuruluşlar içinde üst sıralarda yer aldı. 2017'de TÜBİTAK, BiGG programı kapsamında Türkiye genelinde toplam 426 girişimciye destek oldu.

– "Girişimcilik ekosisteminin gelişimine katkı sağlamak için çalışıyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen TEB KOBİ Bankacılığı Kıdemli Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Müdür Vekili Turgut Boz, "danışman banka" anlayışlarıyla Türkiye'de girişimcilik ekosisteminin gelişimine katkı sağlamak için çalıştıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda bünyesinde girişimcilik ekosistemine özel sinerji oluşturan tek bankayız. Girişim bankacılığı ile girişimcilere elde ettikleri finansmanla fikirlerini nasıl işe dönüştürebileceklerinden projelerini nasıl pazarlayacaklarına kadar her konuda yol gösteriyoruz. Desteklediğimiz girişimcilerin başarıya ulaşması bizleri ayrıca gururlandırıyor ve doğru yolda olduğumuzu gösteriyor."

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin