SİVAS Ohaber -Lokantacılar Odası Başkanı Ne Yapmak İstiyor?

Yıllardır yürüttüğü Sivas Lokantacılar ve Kebapçılar Odası Başkanlığı’nda oldukça yıpranan ve meslek erbabının ciddi eleştirilerine muhatap olan Nazım Yiğit adeta Türkiye’nin gündemine oturabilecek bir işe daha imza attı.

-Tehdit mi, tahrik mi, cehalet mi, ihtar mı?

İlimizde bir süredir faaliyet gösteren ve Türkiye genelindeki 150 şubesi ile bulunduğu illerde yoğun ilgiye muhatap olan “Ekrem Coşkun Döner” işletmesini hedef alan “İHTARNAME” başlıklı yazı, ihtardan daha çok bir tehdit olarak değerlendirildi. Yazı içeriğinin firmanın ürettiği döneri tüketiciye uygun fiyatla satmaması gerektiği ve buna gerekçe olarak da yasal maddelerden oluştuğu dikkat çekti.

Oda başkanı ve genel sekreterinin imzasıyla yayınlanan yazıda başkanlığın görüşü yerine, üyelerden gelen şikayetler ve baskılar nedeniyle böyle bir ihtarnamenin yazıldığı ifade edilmesi ise gözlerden kaçmadı.

Bir başka dikkat çeken husus ise bu odaya üye olmayan bir işletmeye hangi sıfat ve yetkiyle, ancak noterden yapılabilecek böyle bir ihtarın bu şekilde yapılmasıydı. Meslek erbabını tahrik anlamına geldiği iddia edilen yazı sosyal medyada da eleştiri yağmuruna muhatap oldu.

-Lokantacılar Odası Nazmi Yiğit’in şahsi işlerine alet mi ediliyor?

Uygun fiyat eleştirisi ile daha önce yerel bir televizyon da “bu fiyatlarla düzgün bir döner üretilip satılamayacağını” izah etmeye çalışan Yiğit’in, ertesi gün kendi işletmesinde indirim yapması ve alışveriş merkezinde ucuz fiyat politikası olan bir döner markasının işletmeciliğine soyunduğu da biliniyor.

Kendi meslek gurubunda bu çelişkileri ve esnafın talep ve isteklerine karşı etkisizliği nedeniyle çokca eleştirilen oda başkanı Yiğit, “Ekrem Coşkun Döner üzerinden kendisini kurtarmaya çalışıyor” şeklinde tenkit ediliyor.

Özellikle üniversite öğrencilerinin kampüsteki yurtlara gitmesi ve şehirdeki lokantacı ve kebapçı esnafının bu durumdan çok etkilenmesi nedeniyle duyarsızlığı ve yetersizliği olduğu ifade edilen meslek odası ve başkan Nazmi Yiğit’in, bu odayı şahsi işlerine alet ettiği ve bu konuda büyük rahatsızlıklara neden olduğu söyleniyor.

-Gıda üreten işletmeler neden denetlenmiyor

Vatandaşlar ise, özellikle lokantaların ve kebapçıların bir kaç istisna işletme hariç gerek kullandıkları et, sebze ve diğer malzemeler, hazırlanış şekli ve ortam temizliği açısından denetlenmediğini iddia ediyorlar.

Fahiş fiyatlarla satılan bu ürünler ise başka bir şikayet konusu. Meslek odası bu işleri takip etmek yerine temiz, düzeni ve kaliteli bir ürün üreten ayrıca çok uygun bir fiyat politikasıyla halka sunan bir işletmeye kafayı neden taktıklarını merak ediyorlar.

-Corleone’ye mi benzemeye çalışıyor?

Lokantacılar ve Kebapçılar Odası başkanı Nazmi Yiğit’in tehditkar üslubunun ve giyim kuşam tarzının, özenti duyduğu iddia edilen film karakteri mafya lideri (Michael) Corleone’ye benzediği ve fakat bu tür sıradanlıklardan uzaklaşması, temsil ettiği sivil toplum kuruluşunun nezaketine ve  tarzına özenmesi gerektiği de konuşuluyor. Ayrıca hakkındaki iddialara da nasıl cevap vereceği merakla bekleniyor.

-İşletmeciler şikayetçi olacak

Haber merkezimizin sorularına şikayetçi olacakları için kısıtlı cevap veren (Ekrem Coşkun Döner Sivas Ekspress Şube) şirket yetkilileri, “oda başkanı ve bir iki işletme sahibinin firmamızı ve Ekrem Coşkun Döner’i töhmet altında bırakacak birçok haksız ve basit eleştirilerine bu güne kadar olgunlukla sessiz kaldık. Fakat bize maddi-manevi zarar veren konularla ilgili yasal haklarımızı kullanacağız” dediler. “Vatandaşın dualarına muhatap olan bu temiz ve uygun fiyatlı hizmetten neden rahatsız oluyorlar acaba. Bunlarla uğraşmak yerine işyerlerinin temizliğine, ürünlerin kalitesine ve hazırlanış biçimin yoğunlaşsalar asıl meselenin buradaki uygun fiyatlar olmadığını anlayacaklar” diyen işletme yetkilisi, “Sivas halkı yanımızda ve herşeyin farkına varıldı artık. Bundan böyle herkes işine bakacak ve müşterinin hakettiği ilgiyi ve hizmeti verecek” diyerek polemiklerle uğraşmak istemediklerini ve yasal yolları tercih ettiklerini de ifade ettiler.  -Ohaber

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin