Mülteci çocuklar insan tacirlerine av oluyor

0

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), savaş ve yoksulluktan kaçan ve sayıları rekor seviye ulaşan refakatsiz mülteci ve göçmen çocukların insan tacirlerine “av olduğu” uyarısında bulundu.

UNICEF’in yeni yayımlanan raporunda, 2015-2016 yıllarında tek başına göç etmek zorunda kalan mülteci ve göçmen çocukların sayısının 5 kat artarak 300 bine ulaştığı bildirildi.

Raporda, sayıları rekor seviye ulaşan refakatsiz mülteci ve göçmen çocukların insan tacirlerine av olduğu kaydedildi.

Libya’dan İtalya’ya tehlikeli deniz yolculuğunu göze alarak geçmeye çalışan birçok korumasız, yalnız mülteci ve göçmen çocuğun insan tacirlerince sömürüldüğü vurgulanan raporda, sayıları her geçen gün artan bu çocukların insan kaçakçıları tarafından satıldığı ya da tecavüze uğradığı ifade edildi.

Yaklaşık 170 bin refakatsiz mülteci ve göçmen çocuğun Avrupa’ya sığınma başvurusunda bulunduğu bilgisi verilen raporda, 100 bin çocuğun da Meksika-ABD sınırında durdurulduğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), 2010 yılından bu yana mülteci çocukların sayısında beş kat artış görüldüğünü bildirdi. Son iki yılda ise tam 300.000 çocuk yalnız olarak göç ettiği tespit edildi. Bunlardan 170.000’inin Avrupa’ya göç ettiği, yaklaşık 100.000’in ise yalnız bir şekilde ABD-Meksika sınırına geldiği bildirildi.  Afrika’da baş gösteren açlık ve kuraklık nedeniyle 90.000 kişinin de göç ettiği bildirilen raporda, göçmen sayısının son 7 yılda beş kat arttığı vurgulandı. UNICEF Özel Çocuk Koordinatörü Afşan Han, büyük bir sorunun raporun yayınlandığını açıkladı. Mülteci çocukların tek başına çıktıkları bu yolculukların ardındaki büyük sorunlara dikkat çeken Han, çocukların yaşadıkları sıkıntıların Avrupa’ya geldiklerinde son bulmayacağını ve daha büyük boyutlara ulaşacağını söyledi. Afşan Han, çocukların çıktıkları bu yolculuğu ‘Belirsiz bir sonun başlangıcı’ olarak nitelendirdi.  Han konuşmasının devamında, ‘Çocuklar pekçok nedenden dolayı tek başına iltica ederler. Aileleri onlarla böyle uzun bir yolculağa çıkmayı göza alamadıkları için, yada ailelerini kaybettikleri için. Bu çocukların tümü risk altında.

Onları bekleyen tehlikelerin başını kölelik ve fuhuş ve insan ticareti çekiyor. Yedi gelişmiş ülke 26-27 Mayıs tarihlerinde İtalya’da biraraya gelecek bu sorunun ele alınmasını ümit ediyorum. ‘ dedi.

Paylaş
Önceki İçerikSakız Reçeli
Sonraki İçerikO otobüsle ilgili şok iddia!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin