YARGI DUR DEDİ, SİYASET YIKTI… HIRSIZLAR İŞBAŞINDA!

0

SİVAS Ohaber –HASTANE YIKILDI, yargı Sivas’taki tarih katliamına dur dedi 

“Sivas Numune Hastanesi tescil iptal kararının yürütmesi durduruldu”

Sivas İdare Mahkemesi, Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin açtığı davada Sivas Tescilli Tarihi Numune Hastanesi’ne yönelik tescilin kaldırılması kararının yürütmesini durdurdu.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun kamuoyunda şok etkisi yaratan ve tepkilere yol açan tescilinin kaldırılması kararını yargıya taşımıştı.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, “Yürütmeyi durdurma kararının” kamu yararı ve tarihi değerlerimizin korunması açısından büyük önem taşıdığını belirterek yetkililerin acilen mahkeme kararını uygulanmasını istedi.

Yargı kararı acilen uygulanmalı

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, “Yargı, hukuksuz bir şekilde bir kısmı yıkılmaya başlanan (şu anda tamamı yıkılan) Sivas Numune Hastanesi’ndeki tarih katliamını durdurdu. Tarihi tescilli yapı daha fazla zarar görmeden acilen yürütmeyi durdurma kararı uygulanmalıdır” diye konuştu.

Cumhuriyet hafızamızın yok edilmesine karşı mücadeleye devam edeceğiz

Candan, sözlerine şöyle devam etti:

“Korunması gereken taşınmaz kültür varlığı olan Sivas Numune Hastanesi” Cumhuriyetin kuruluş döneminde kalkınma politikası gereğince devlet öncülüğünde birçok ilde kurulan Numune Hastaneleri’nin örneklerinden birini temsil eder.

Sivas Numune Hastanesi İnşaatı 1940 yılında başlamış,1942 yılında hizmet vermeye başlamış olup 1952 yılına kadar tefrişat ve tıbbı donanımı tamamlanarak, bu yıllardan sonra aktif olarak Sivas ve çevre illere hizmet vermeye devam etmiştir.

Sivas Numune Hastanesi 1942’den itibaren yüzbinlerce insanın hayatında ve anılarında yaşayan bir yapıdır. Tescili kaldırılan yapı Sivas kent belleğinde önemli bir yere sahiptir.

Numune Hastanesi mimari ve estetik olarak da çevresinde bulunan tescilli İncili Hanım Türbesi, Arkeoloji Müzesi, Eski Cezaevi Binası ve Selçuk Anadolu Lisesi ile bir bütünlük oluşturmaktadır.

“Numune Hastanesi 2863 sayılı Kanun kapsamında korunması gereken taşınmaz kültür varlığıdır.”

Cumhuriyet döneminin yapılarından olan Numune Hastanesinin yıkılması, yıkarak inşa etme sürecinden kaynaklanan hatalarının tekrar edilmesi ve hem ülkenin hem de Sivas’ın toplumsal hafızasından bir eserin daha yok edilmesi anlamına gelecektir.

Yapının ihtiyaç duyduğu bakım özgün özelliklerine göre yapılarak gelecek nesillere taşınması gereklidir. Kültürel miras olan bu yapının yıkımı halinde telafisi imkansız zararlar ortaya çıkacaktır.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak kültür varlıklarımızın ve Cumhuriyet hafızamızın yok edilmesine karşı mücadeleye davam edeceğiz.”

Hukuk hiçe sayıldı, alelacele yok edildi, hırsızlar enkazı talan ediyor

Bilindiği üzere, gazetemizin de defalarca konu ettiği bu tarih kıyımına, Kent Konseyi Şehir Danışma Meclisi’de kahir ekseriyetle karşı çıkmıştı.

Sivas Valisi Davut GÜL bu konuda yöneltilen sorulara “lamı cimi yok, yıkılacak” şeklinde cevaplar vermişti. Nitekim açılan dava ve bütün uyarılar sonuç vermedi. Çürük denilen binanın enkazındaki 32’lik demirler ve diğer kalıntılar iddialara göre yıkımı yapan firma dahil, hırsızlar tarafından talan ediliyor fakat sahip çıkan yok!

GAZETENİZ “ORTAK AKIL” SORUYOR!

  • Siyasi İrade’nin (!) etkili olduğu dile getirilen ve sonuçları itibarıyla hukuksuz olduğu mahkeme kararıyla da anlaşılan bu yıkım VİCDANLARDA AKLANABİLECEK Mİ?
  • Bu hukuksuzluğa neden olan yetkililer hakkında HUKUKSAL BİR İŞLEM YAPILACAK MI?
  • Yapılmaması, yapanın yanına kar kalması HUKUK DEVLETİ VE ADALET KAVRAMLARINA GÖLGE DÜŞÜRÜR MÜ?
  • NE OLACAK ŞİMDİ? ELİNİZE NE GEÇTİ!
  • Sivas Valisi Davut GÜL bir açıklama yapacak mı?
  • Siyasi İrade (!) tepkileri nasıl göğüsleyecek?

Bu sorular cevap beklerken, bilinen bir husus daha var ki;

Bu karar orta yerdeyken burada yeni bir yapılaşma YİNE DE OLAMAYACAK!

Çünkü tescilli alan ve çevresindeki yapılaşma ilişkisi hukuken ortadan kalkmış olmuyor. “Hatta binanın yeniden aslına uygun inşası bile söz konusu edilebilir.”

Eğer bu önemli karar yeniden siyasi irade (!) etkisiyle değiştirilmezse ilgili kurulların, yıkım kararında imzası bulunan sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunması gerektiği de iddialar arasında. Ohaber

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin