… VE YEDİĞİMİZ GIDALAR SOKAKLARA DÜŞTÜ

0

SİVAS Ohaber -Sivas’ta kural tanımaz ticaret anlayışı vatandaşı bezdiriyor

İlimizde özellikle Ramazan ayında artan sokak satışları karşısında belediye ve zabıta ekipleri de çaresiz kalıyor. Vatandaşlar ise bu durumdan çok rahatsız. Haber merkezimizi arayarak bu konuda şikayette bulunan vatandaşlar “neden bu kadar kontrolsüz yapılan satışlar engellenmiyor” sorusunu haklı olarak soruyorlar.

Sağlıksız, toz toprak içerisinde turşu, peynir zeytin gibi ürünlerin yanısıra döner, köfte vb. yiyeceklerin de açıktan satışı bardağı taşıran damla olacak mı? İlgililer bu konularda ne düşünüyorlar. Bu işin bir yaptırımı var mı ve engellenmesi mümkün değil mi? Bütün bu soruların cevapları ve muhatap kurumların takip anlayışı dikkatle bekleniyor.

-Etler dışarıya taşmış ve sokak ortasında kesiliyor

Gıda üreten yerlerdeki kirlilik vatandaşları canından bezdirmekte. Tüketici ya çaresizlikten ya da bilinçsizce sağlıksız ortamlarda hazırlanan ürünleri tüketmek durumunda kalıyorlar. Gençler ve çocuklar bu konular da duyarsız veya bilinçsizlerse hangi tür sağlık sorunları ile karşılaşacakları da zamanla ortaya çıkacak. Şehirde görüntü, koku kirliliği yaratan ve sağlık sorunlarının habercisi bu uygulamalara neden dur denilemiyor? Gıda üreten lokanta, kebapçı vb. yerlerdeki kirlilik ve ağır kokular bir anlamda sokağa taşmış durumda. Bu tablolar bu şehre yakışmıyor diyen vatandaşlar ise yetkili mercilere sesini duyurmaya çalışıyorlar. 

-Valilik ve Belediye Yetkilileri bugün toplanacak mı?

Yukarıda bahsi geçen konuların Belediye Zabıta Müdürlükleri ve Valilik yetkililerini de bunaltacak düzeyde rahatsızlık vermesi üzerine, aldığımız bilgilere göre bugün akşam saatlerinde Sivas Valisi Salih Ayhan ya da vali yardımcıları başkanlığında, Tarım İl Müdürü ve Belediye Başkanı veya yardımcıları ile durumun değerlendireceği ve en sert tedbirlerin alınacağı söyleniyor. Vatandaşı sağlık açısında tehdit eden bu fiili durum aynı zamanda şehrin görüntüsünü de ciddi mana da bozuyor. Alınacak tedbirler merakla bekleniyor. Sivas Valisi Ayhan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in böylesi bir konuda ilgisiz kalmayacakları ve gereken düzenlemeler için bir dizi tedbirler alınacağı da söylenenler arasında.

Ortak Akıl Gazetesi olarak konuyu toplumsal duyarlılık hassasiyetimizle birlikte takip etmeye ve yetkilileri vatandaş şikayetleri hususunda uyarmaya devam edeceğiz. -Ohaber

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin