Yüzme en fotojenik sporlardan biridir.

0

Yüzme, özellikle de Dünya Basın Fotoğraf yarışmasının geçmişi boyunca sıklıkla dahil edilmesi nedeniyle, en fotojenik sporlardan biridir.
Su, ışık ve hareket kombinasyonu, fotoğrafçılara görsel ve teknik becerilerini göstermek ve yaratıcılığın sınırlarını keşfetmek için mükemmel bir meydan okuma sunar. Ödüllü spor fotoğrafçısı Al Bello, bir zamanlar şunları yazdı:

“Yüzme olayları, fotoğrafçılara alışılmadık bir ortamda atletlerin çarpıcı görüntüsünü elde etmek için eşsiz fırsatlar sunuyor.”

Meslektaşı Adam Pretty, su, ışık ve hava arasındaki karşılıklı etkileşimi tanımladığında daha da güçlü bir şekilde ifade etti. Atletik cisimleri “fotoğraflı bir nirvana” olarak tanımlıyor.

Hazırlık
Havuzun dışında ve içerisindeki alanı değerlendirmek, gözlem noktalarını ve ışık kaynaklarını keşfetmek, sualtı kameraları hazırlamak, podyumda havuzun üstünde tırmanmak, fotoğraf mareşaliyle özel istek düzenlemek: diğer spor olaylarından daha fazla yüzmek çok fazla hazırlık gerektiriyor Fotoğrafçıdan. Co Rentmeester bir şey onaylayabilir. 1972 Münih Olimpiyatları efsanevi yüzücüsü Mark Spitz’in portresi, Life dergisinin kapağında basıldı ve World Press Photo’da ödüle layık görülen ilk yüzme oyuncusu oldu. Bu aksiyon fotoğrafı yapmak için Rentmeester, bu amaçla kiraladığı tekerlekli bir sandalyeden geçici olarak bir kamera dolly yaratmıştı. Asistanı sandalyeyi havuz boyunca iterken, Rentmeester sandalyeye otururken kamerasını yüzücünün yüzüne odaklanmış tutabilirdi.

Marifet
Özellikle, 1980’lerin sonları ve 1990’ların başında, fotoğrafik teknolojinin sürekli gelişmesinden dolayı muhteşem Yüzme fotoğrafları, World Press Photo’a ulaşmaya başladı. Sörf Fotoğrafları ödülünü kazanan Sydney Morning Herald’da çalışan bir fotoğrafçı olan Tim Clayton, yüzme resimlerinin yaratıcılıklarına damgasını vuran yarışmada ilk oldu. 1994 yılında Matthew Dunn’ın kafa kafasından suyun yüzey gerilimini kırmak için “camsı” bir etki yaratmak üzere yaklaştı. Başlangıçta Birleşik Krallık’tan Clayton, Avustralya’da spor fotoğrafçılığı için verimli bir iklim buldu ve World Press Photo’da tüm stereotipik sporların ötesine bakan tüm ödül sahipleri olan Craig Golding, Steve Christo, Adam Pretty, Chris McGrath ve Quinn Rooney gibi ünlü meslektaşları ile fotoğraf.

Podyum
Dalgıçlık vasıtası, uzaktan kumandalı bir kamera ve genellikle balık gözü objektifi gibi akuatik etkinlikte spor fotoğrafçılar için vazgeçilmezdir. Bununla birlikte, yüksekliklerin korkusu, evin üstünde daha iyi bir yerdedir; çünkü havuzun üstündeki podyum, güzel bir arka planla havuzun kendisi-bunun üstüne mükemmel bir açı sağlar. 2004’te Adam Pretty, erkeklerin 200m serbest stil sıcaklığının fotoğrafını çekerken ışık koşullarından en iyi şekilde yararlandı.

2008’deki Pekin Olimpiyatları’nda Vincent Laforet, erkek yarı finalde 10 metre platformda dalış yapan dalgıçların dikkat çekici portre yapmak için ısıyı ve nemi körükleyerek podyuma çıktı. Bükülmüş yüzlerinin ve bedenlerinin havuzun parlak mavisine karşı yaptığı fotoğrafları ona birincilik ödülü kazandı. Laforet bloguna şunları yazdı: “Görüntülere baktığınızda,” savaş takımlarına G-takım elbiselerinden bakmak, inanılmaz yerçekimi kuvvetlerini yerleştiren jetlerinde gerçekleştirdikleri yüksek hızlı hareketlerin etkilerini gidermek için eğitim almak gibi. Spor eylem kategorisinde üçüncülük ödülü, Julian Abram Wainwright tarafından taraftan yapılan Olimpiyatların 10 metre platform dalış yarışmasının imajlarına da gitti.

Kaos
Bir yarışın lansmanı, sporcuların fiziksel kuvvetini ölçmek için ideal bir andır. Bütün yapılı gerginlik, Michael Kunkel, Nicolas Gouhier ve Tim Clayton tarafından suyun üstünde ve Donald Miralle ve Al Bello’nun yüzeyinin altında canlandırılan güçlü bir hareketle serbest bırakıldı. Ancak çoğu zaman, su sporları suyun içinde kaos yaratır ve bu anlarda, Ironman Dünya Şampiyonası sırasında senkronize yüzme takımlarının, yüzücülerin ve balıkların karışmasına yönelik bir eğitim oturumu veya bir Triatlon sırasında şamandıra geçen atletler-ilginç resimler Ortaya çıkıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin